`
се пријавуваат преку интернет
Аплицирај онлајн
за Украина. Useful information for foreign studets
 • 00

  дена

 • 00

  часа

 • 00

  минути

 • 00

  секунди

Украина е земја во Источна Европа. Украина се граничи со Белорусија на северозапад , Руската Федерација кон исток и североисток, Полска, Словачка и Унгарија на запад, Романија и Молдавија на југозапад. Јужниот дел на Украина е испран од Црно Море и Азовското море.


Територијата на Украина е 603,628 km², што го прави најголемата земја на европскиот континент. Највисоката точка во Украина е Mt. Hoverla во Карпатите, со надморска височина од 2061 m (врска 6762 ФТ).


во август 24, 1991 украинскиот парламент го усвои Законот за независност во која парламент ја прогласи Украина како независна демократска држава. Украина е унитарна држава составена од 24 провинции, една автономна република (Крим).


Украина има значителни економски потенцијал. На клучните сектори на економијата индустрија. Таа зазема најголем дел од националниот доход. Земјоделството е важен исто така.


Соработка со меѓународните финансиски организации, со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Меѓународни и европски банки за обнова и развој (ИБРД и ЕБРД) помага да се воведат програми за финансиска стабилизација и привлекување привилегија кредитни средства за економијата на земјата.


Украина има главно умерено континентална климата. Врнежите се несразмерно дистрибуирани; што е највисока во запад и на север, а најниска во источниот и југоисточниот дел. Западна Украина добива околу 1,200 милиметри (47.2 во) на врнежите на годишно ниво, додека Крим добива околу 400 милиметри (15.7 во). Зимите се разликуваат од кул должината на Црно Море на ладно подалеку во внатрешноста. На просечната зимска температура е од -8˚C да -12˚C (од + 17.6˚F до + 3F). Во јужните региони зима температурата е околу 0 C (+320F). На просечната летна температура: од + 18С до + 25C (од + 64.4˚F до + 77˚F) но во текот на денот може да достигне + 35˚C (+95˚F).


Вкупниот популација на Украина се проценува на 45,426,200 во јануари 2014. Најголемиот град во Украина Киев (капитал на Украина). Украина е населен од страна на претставниците на 128 нации, националности, и етнички групи.


Државата јазик на Украина е Украина. Руската, кој беше де факто официјален јазик на Советскиот Сојуз, се зборува нашироко, особено во источниот и јужниот дел на Украина. Постојат групи кои зборуваат кримско-татарски, Романскиот, полскиот, Унгарски и на други јазици.

религија: Верниците да припаѓа на повеќе религии. Православните и Грчката католичка (Украинската католичка на византиски обред) се најголемите.

hryvna е национална валута на Украина. Тоа е националната валута од септември 2, 1996.


модерни Украина култура има многу заедничко со руски и белоруски култури. Тоа е сосема разбирливо што сите три народи имаат историски корени и потекнува од Киевска Рус, но во текот на 13 век, тие почнале да развиваат како поединечни земји што се сега. Историјата покажува дека секој народ има тенденција да се создаде легенди и приказни за нејзиното историско минато. Историски настани често се толкува на начин на кој луѓето сакаат да ги види, но тоа не значи дека тоа е начинот на вистински настани се одржа.


Дали знаеше?

 • Во текот 500 градови на Украина беа основани пред повеќе од 900 Пред години, исто така, 4,500 села на Украина се повеќе од 300 години стар.
 • Повеќе од 150 илјади споменици на културата, историја, и археологија одразуваат извонреден историјата на украинскиот народ. 80 % на спомениците на Kyivan Рус епоха (IX – XII век) се концентрирани на територијата на Украина.
 • Со ископувањата на антички градови во Tira, Olvida, Херонез, Panticapea B.C датира од 5 век. како и прекрасната тврдини изградени во вековите на 14-15 од страна на Италијанците од Џенова, се наоѓа во Крим.
 • Повеќе од 600 музеи воведе најистакнатите факти и личности од украинската историја и култура.
 • Украина има одлична и разновидна географија, климатските услови, и сценски природата. Украина туризам оператори се разгледа на Црното Море и на Крим како идеално место за планинарска, планински велосипед, качување по карпи и нуркање. Карпатите се традиционално место за скијање, планинарење и кајак.
 • Многу региони на Украина да се спаси нивната етничка оригиналност. Затоа, туристите имаат одлична можност да се запознаат со националната култура, песни, игри, и оброци.

Услови за прием 2018-2019 е отворена во Украина

Сите странски студенти се добредојдени да учат во Украина. Може да се применува со украинскиот прием Центар.

Услови за прием канцеларија во Украина

Е-пошта: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 адреса: Nauki авенија 40, 64, Харков, Украина. АПЛИЦИРАЈ СЕГА
Аплицирај онлајн Глобална прием Центар Контакт и Поддршка