`
се пријавуваат преку интернет
Аплицирај онлајн

Трошоците за живот во Украина

Трошоците за живот во Украина. Странските студенти корисни информации
 • 00

  дена

 • 00

  часа

 • 00

  минути

 • 00

  секунди

За да дознаете на трошоците за живот во Украина е важен чекор за сите странски студенти. Украина е еден од најевтините европска земја што го прави еден од најдобрите опција за студирање во странство во Европа. Од овој напис ќе учат за цената на сместување, транспорт, храна, крпа и општи Трошоците за живеење во Украина. Исто така, ќе научат неколку корисни совети за + Министерство студенти во Украина. Украина прием Центар анализираат цените во Украина и тоа е нашиот извештај:

Пари и валута во Украина

Пред да почнам да зборувам за цени, ние сакаме да ви кажам за пари во Украина.

Националната валута е украински Hryvnia (UAH). 1 USD = 25 хривнија.

Националната валута на Украина силно се урна неколку години aho. И покрај фактот дека ова е голем проблем за земјата, тоа е голема предност за странски студенти. Сега можете да добиете повеќе за истите пари ако сте ја долари долари со вас.

Вие не може да се плати во долари или друга валута. Само на Hryvnia овозможува плаќање. Сите странска валута може да се разменуваат на банките, менувачниците, железничките станици и аеродроми. Ова не е проблем. Банкарски филијали се многу чести. Препорачуваме да не се користи менувачници на аеродромот. Најповолен курс во филијалите на Банката.

сместување

Речиси сите универзитети во Украина има своја хостели. Меѓународните студенти можат да живеат таму. Цена за соба во хотел ќе биде од $ 40 долари за $ 100 долари. Во многу случаи ќе живее таму со 1 или 2 цимери.

Некои ученици преферираат да изнајмат стан. In some cases, ако тие изнајмување стан за неколку народи, тоа може да биде профитабилна повеќе.

Цената опсег за станови е многу висок. Тоа зависи од градот, големината на станот и неговата локација (центар или предградие).

за examle, можете да изнајмите 1 соба стан за $ 100 Долари далеку од центарот. Или дури и во центарот во малите градови.
3 соби стан ќе ве чини $ 600 Американски долари и повеќе. Цената на стан зависи од состојбата на поправка на станот и мебел. Ние препорачуваме на студентите да се определи присуство на мебел пред изнајмувањето стан. Поголемиот дел од студентите живеат во хотел и плаќаат не повеќе од $ 70 месечно. Оние кои изнајмува стан, обично плаќаат не повеќе од $ 150. Сето тоа зависи од вашите потреби.

Најскапите градови Киев, Одеса. Се малку поевтини Лавов, Харков, Днепропетровск.

Такви градови како Керсон, Николаев, Poltava, Ивано-Frankivsk, Черновци ќе бидат поевтини од градовите погоре.

транспорт

Исто така, важно елемент на трошоците. обично, ако живеете во хотел на универзитетот, што се наоѓа во близина и не треба да се користи превоз за да стигнат за студирање. Сепак, се уште сакаш да се оди на друг дел од градот, да се оди да се забавуваат или да патуваат низ земјата.
Транспорт е исто така многу евтини во Украина.

Билет во еден правец во локален превоз (автобус, трамвај, подземна железница, количка-автобус, итн) ќе ве чини $ 0.4 долари - $ 0.7 долари.

Месечна карта за метрото започнува од $ 8 долари за $ 12 долари (постојат неколку варијации на топка).

Со среќа! ќе ве чини $ 2 - $ 3 долари плус $ 0.45 долари за 1 км (започнува од 5 км)

бензин (1 литар) ќе ве чини $ 0.85 - $ 1.05 долари

храна

Украина е аграрна земја со многу традиции готвење. Биди сигурен, ако сакаш, ќе дознаете многу интересни и вкусни рецепти. тука, луѓето ретко нарачате пица и брза храна дома. обично, тие купуваат производи на пазарот или во продавници и готви дома themeselves. Ние ги охрабруваме учениците да го стори истото, тоа е многу економичен и задоволување.

Локалните жители често купуваат храна на пазарите. Тоа е многу погодно, но ви препорачуваме студенти да не го стори тоа веднаш. За жал, немате доволно искуство на живеење во Украина, можете да бидете измамени на пазарот.
Тоа е подобро да се користи големи малопродажни супермаркети, тука цената толку ниско, како шопинг многу полесно.

Најпознатите супермаркети се:

 • Amstor
 • ATB
 • Асан
 • METRO

Вас исполнат нив насекаде.

добро, сега за цени:

 • млеко (1 литар) - $ 0.5 - $ 0.9 долари
 • Бел леб - $ 0.35 - $ 0.5 долари
 • Рајс (1килограм) - $ 0.8 - $ 1.1 долари
 • пилешко јајца (10) - $ 0.9 - $ 1 долари
 • компир (1килограм) - $ 0.4 - $ 1 долари (зависи од време на годината)
 • вода (1.5 литарски шишиња) - $ 0.3 - $ 0.5 долари
 • Шише вино (0.5 литар) - $ 5 - $ 25 долари
 • Шише пиво (0.5 литар) - $ 0.4 - $ 1 долари.
 • цигари (Malboro) - $ 1 долари.

Тоа е малку број на производи, но сметаме дека ќе видите, дека цените се многу ниски.

Облека и облека

Спорната точка. Не можеме да кажеме дека облеката се дефинитивно евтини. Ние не ги земаат во предвид скапи брендирани производи.

1 Пар фармерки започнува од $ 40 долари.

1 Летен фустан започнува од $ 40 долари.

1 пар на чевли започнува од $ 20 долари. Добар маратонки не се поевтини од $ 100

Вкупно трошоци на живот во Украина месечно

Секако, сите ние знаеме дека трошоците за живот зависи од личноста.
Некој живее скромно и речиси не се трошат пари за забава, и некој секогаш оди на повеќето модерни бутици и забави.

Ајде да погледнеме во овие бројки. Минималната плата во Украина, во согласност со закон, е само $ 62 долари. Просечната плата на ИТ специјалист - 325 долари ,здравствен работник - $ 250, човек кој штотуку започна својата кариера - 100-150 долари.

така, Можете да се чувствувате удобно, потрошувачка $ 200 месечно (вклучувајќи изнајмување соба во хотел).

Ако може да си дозволи да се трошат $ 500 месечно, може да се живее во голем стан, купување на различни работи и често забава.

Те молам забележи: такси универзитети школарина не се вклучени во оваа цена.

Услови за прием 2018-2019 е отворена во Украина

Сите странски студенти се добредојдени да учат во Украина. Може да се применува со украинскиот прием Центар.

Услови за прием канцеларија во Украина

Е-пошта: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Address: Nauki авенија 40, 64, Харков, Украина. АПЛИЦИРАЈ СЕГА
Аплицирај онлајн Глобална прием Центар Контакт и Поддршка