`
се пријавуваат преку интернет
Аплицирај онлајн

Трошоците за живот во Украина

Трошоците за живот во Украина. Foreign Students useful information
 • 00

  дена

 • 00

  часа

 • 00

  минути

 • 00

  секунди

За да дознаете на трошоците за живот во Украина е важен чекор за сите странски студенти. Украина е еден од најевтините европска земја што го прави еден од најдобрите опција за студирање во странство во Европа. Од овој напис ќе учат за цената на сместување, транспорт, храна, крпа и општи Трошоците за живеење во Украина. Исто така, ќе научат неколку корисни совети за + Министерство студенти во Украина. Украина прием Центар analyzed prices in Ukraine and thats our report:

Пари и валута во Украина

Пред да почнам да зборувам за цени, ние сакаме да ви кажам за пари во Украина.

Националната валута е украински Hryvnia (UAH). 1 USD = 25 хривнија.

Националната валута на Украина силно се урна неколку години aho. И покрај фактот дека ова е голем проблем за земјата, тоа е голема предност за странски студенти. Now you can get more for the same money if you took USD dollars with you.

Вие не може да се плати во долари или друга валута. Only the hryvnia allows for payment. Сите странска валута може да се разменуваат на банките, менувачниците, железничките станици и аеродроми. Ова не е проблем. Банкарски филијали се многу чести. Препорачуваме да не се користи менувачници на аеродромот. Најповолен курс во филијалите на Банката.

сместување

Речиси сите универзитети во Украина има своја хостели. Меѓународните студенти можат да живеат таму. Цена за соба во хотел ќе биде од $ 40 долари за $ 100 долари. Во многу случаи ќе живее таму со 1 или 2 цимери.

Некои ученици преферираат да изнајмат стан. Во некои случаи, ако тие изнајмување стан за неколку народи, тоа може да биде профитабилна повеќе.

Цената опсег за станови е многу висок. Тоа зависи од градот, големината на станот и неговата локација (центар или предградие).

за examle, можете да изнајмите 1 соба стан за $ 100 Долари далеку од центарот. Или дури и во центарот во малите градови.
3 соби стан ќе ве чини $ 600 USD and more. The cost of an apartment depends on the state of repair of the apartment and furniture. We strongly recommend students to specify the presence of furniture before renting an apartment. Most of the students live in the hostel and pay no more than $ 70 месечно. Those who rents an apartment, обично плаќаат не повеќе од $ 150. Сето тоа зависи од вашите потреби.

Најскапите градови Киев, Одеса. Се малку поевтини Лавов, Харков, Днепропетровск.

Такви градови како Керсон, Николаев, Полтава, Ивано-Frankivsk, Черновци ќе бидат поевтини од градовите погоре.

транспорт

Исто така, важно елемент на трошоците. обично, ако живеете во хотел на универзитетот, што се наоѓа во близина и не треба да се користи превоз за да стигнат за студирање. Сепак, се уште сакаш да се оди на друг дел од градот, да се оди да се забавуваат или да патуваат низ земјата.
Transportation is also very cheap in Ukraine.

Билет во еден правец во локален превоз (автобус, трамвај, подземна железница, количка-автобус, итн) ќе ве чини $ 0.4 долари - $ 0.7 долари.

Месечна карта за метрото започнува од $ 8 долари за $ 12 долари (постојат неколку варијации на топка).

Со среќа! ќе ве чини $ 2 - $ 3 долари плус $ 0.45 долари за 1 км (започнува од 5 км)

бензин (1 литар) ќе ве чини $ 0.85 - $ 1.05 долари

храна

Украина е аграрна земја со многу традиции готвење. Биди сигурен, ако сакаш, you’ll learn a lot of interesting and tasty recipes. Here, луѓето ретко нарачате пица и брза храна дома. обично, they buy products on the market or in stores and cook it at home themeselves. Ние ги охрабруваме учениците да го стори истото, тоа е многу економичен и задоволување.

Локалните жители често купуваат храна на пазарите. Тоа е многу погодно, но ви препорачуваме студенти да не го стори тоа веднаш. За жал, немате доволно искуство на живеење во Украина, you can be cheated at the market.
Тоа е подобро да се користи големи малопродажни супермаркети, тука цената толку ниско, како шопинг многу полесно.

Најпознатите супермаркети се:

 • Amstor
 • ATB
 • Асан
 • METRO

Вас исполнат нив насекаде.

добро, сега за цени:

 • млеко (1 литар) - $ 0.5 - $ 0.9 долари
 • Бел леб - $ 0.35 - $ 0.5 долари
 • Рајс (1килограм) - $ 0.8 - $ 1.1 долари
 • пилешко јајца (10) - $ 0.9 - $ 1 долари
 • компир (1килограм) - $ 0.4 - $ 1 долари (зависи од време на годината)
 • вода (1.5 литарски шишиња) - $ 0.3 - $ 0.5 долари
 • Шише вино (0.5 литар) - $ 5 - $ 25 долари
 • Шише пиво (0.5 литар) - $ 0.4 - $ 1 долари.
 • Cigarettes (Malboro) - $ 1 долари.

Тоа е малку број на производи, но сметаме дека ќе видите, дека цените се многу ниски.

Облека и облека

Спорната точка. Не можеме да кажеме дека облеката се дефинитивно евтини. We do not take into account the expensive branded items.

1 Пар фармерки започнува од $ 40 долари.

1 Летен фустан започнува од $ 40 долари.

1 пар на чевли започнува од $ 20 долари. Good running shoes are not cheaper than $ 100

Вкупно трошоци на живот во Украина месечно

Секако, сите ние знаеме дека трошоците за живот зависи од личноста.
Некој живее скромно и речиси не се трошат пари за забава, и некој секогаш оди на повеќето модерни бутици и забави.

Ајде да погледнеме во овие бројки. Минималната плата во Украина, во согласност со закон, е само $ 62 долари. The average salary of an IT specialist – 325 долари ,здравствен работник - $ 250, a man who has just started his career – 100-150 долари.

така, Можете да се чувствувате удобно, потрошувачка $ 200 месечно (вклучувајќи изнајмување соба во хотел).

Ако може да си дозволи да се трошат $ 500 месечно, може да се живее во голем стан, купување на различни работи и често забава.

Те молам забележи: такси универзитети школарина не се вклучени во оваа цена.

Услови за прием 2018-2019 е отворена во Украина

Сите странски студенти се добредојдени да учат во Украина. Може да се применува со украинскиот прием Центар.

Услови за прием канцеларија во Украина

Е-пошта: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 адреса: Nauki авенија 40, 64, Харков, Украина. АПЛИЦИРАЈ СЕГА
Аплицирај онлајн Глобална прием Центар Контакт и Поддршка