`
се пријавуваат преку интернет
Аплицирај онлајн

Ивано-Frankovsk

Ivanko-Frankivsk. Украина
 • 00

  дена

 • 00

  часа

 • 00

  минути

 • 00

  секунди

Ивано-Frankivsk, is the capital city of the Ivano-Frankivsk Oblast which lies to the west in Ukraine. Тоа е релативно мал град со население од околу 205,000 луѓе. Големината на градот само додава на својата привлечност.

Ивано -Frankivsk почна животот како тврдина која била изградена за заштита на Полско-литванската унија од повтори татарски инвазии. Оваа тврдина беше голем успех и тоа не беше долго пред градот-тврдина почна да расте во рамките на безбедноста се предвидени со оваа тврдина. Тоа беше прв пат се споменува во историјата 1662 кога доби правата Магдебург. Градот беше таму за да преживее не само татарски напади, но исто така и оние нафрли врз него од освојувањето на турските и руските сили. Ренесансата е период на голема раст и обнова, што доведе до тоа да стане нешто повеќе живописен град. Всушност тоа се здоби со прекарот-'малку Leopolis’ - Leopolis се латинско име за Лавов. Тоа беше исто така, во тоа време дека Ивано-Frankivsk, Украина, стана важен центар на ерменската култура.

По Полска беше поделена во "партиции на Полска", Ивано-Frankivsk дојде под австриската правило, пред да падне под домен на автономната Кралството Галиција и Lodomeria. 1919 беше турбулентно време за Ивано-Frankivsk, како што беше предмет на многу полско-украинската престрелки. Тоа на крајот заврши како втор Република Полска, служи како главен град на Stanislawow voivodship. Со текот на времето, во 1939 тоа беше нападнат од страна на германските и советските сили и е во прилог на Украинската ССР. Голем дел од еврејското население беше убиен за време на нацистичката окупација, што беше многу тажен период во историјата на градот.

Со текот на времето, во 1962, името беше променето во Ивано-Frankivsk по украинскиот писател Иван Франко. Во 1990-тите видов тоа да стане еден од центрите на украинскиот движењето за независност. Денес градот стои гордо во свој ред. Тоа е прилично градот со двете победнички и тажна историја што е интересно да се истражуваат треба да имате време. Зошто да не посетите Ивано-Frankivsk следниот пат кога ќе се во Украина и да дознаете што има да понуди за себе?

Услови за прием 2018-2019 е отворена во Украина

Сите странски студенти се добредојдени да учат во Украина. Може да се применува со украинскиот прием Центар.

Услови за прием канцеларија во Украина

Е-пошта: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 адреса: Nauki авенија 40, 64, Харков, Украина. АПЛИЦИРАЈ СЕГА
Аплицирај онлајн Глобална прием Центар Контакт и Поддршка