`
се пријавуваат преку интернет
Аплицирај онлајн
Kiev is a capital of Ukraine
 • 00

  дена

 • 00

  часа

 • 00

  минути

 • 00

  секунди

Киев е еден од најголемите градови во ЕВРОПд. Тоа е раздвижениот град на независна Украина, нејзините административни, економски, научни, културен и образовен центар. Овој живописен град со население од повеќе 3 милиони луѓе се наоѓа на брегот на реката Dnepr.

Киев е град од непроценливо историско и културно-историски споменици, град на големите настани и извонредни луѓе. Секој ќе најде ли нешто особено интересно за себе.

На уметноста и архитектура на Киев се сметаат за светското културно наследство. Многу познати уметници, поети и писатели се проценува на уникатната убавина на овој град. Најпознатите знаменитости вклучуваат: Катедралата на Свети. Софија, со извонредни мозаици и фрески кои датираат од 11 век; Kievo-Percherskaya Лавра кој неколку манастири и катедрали; Голден Гејт на Киев, кои датираат 1037; Украина барокна црква на Свети. Андреј; величествената катедрала од 19 век на св. Владимир; и многу други атракции. Киев е често се нарекува “мајка на сите градови” Русите и Украинците. Тој е еден од најстарите градови во Европа. Во историскиот центар на Киев може да се почувствува духот на минатото насекаде.

Киев се разликуваат по својот богат културен живот. Љубителите на театарот ќе најдете многу театри нудат најразлични театарски програми. Најмногу настапи се одржа во украински или руски. Неодамна реновиран Киев опера претставува многу добра опера, како и широк репертоар на балети. Иван Франко театар е центар на Украина драма, комедија, и мјузикли. Многу различни изложби се врши во бројни градските музеи и уметнички галерии.

Киев е, исто така, научен и образовен центар на независна Украина. Различни универзитети и научни академии вклучувајќи познати Киев-Mogilyanskaya академија, кој е еден од првите научни установи во Источна Европа, се наоѓа таму.

Биде најголем град на Украина, Киев е една од водечките индустриски и комерцијален центар на земјата. големи индустрии Киев вклучуваат: Преработка на храна (особено преработка на шеќерна репка), металургијата, Производство на машини, машински алати, возен парк, хемикалии, Градежни Материјали, и текстил. Развојот на украинската економија даде импулс на дејност на градот. Постојат голем број на нови деловни центри, банки, саем центри и други трговски претпријатија се појавува во градот во денешно време.

Прошетајте низ античките улици на овој живописен град, се чувствуваат својата единствена убавина и духот на своето минато. За сигурни дека вашиот престој во Киев ќе стане еден од вашите незаборавни искуства.
Површина: 827 квадратни километри
локација: Киевска регионот, на реката Dnepr
географски координати: 50 28 N, 30 29 Е
Популација: 2,900,000 (2001 е.)
Фондацијата: 482 A.D.
климатските: умерено континентална. Тоа главно се карактеризира со обилен врнежи и облачност во зима и есен. Зимите се обично долга и ладна. Летата се кратки, но може да биде прилично топла.
UTC / GMT Офсет: UTC / GMT + 2 часа
Површина код: 44
главните атракции: ул. Катедралата Софија, катедралата Uspensky, ул. Мајкл манастир, Kievo-Pecherskaya Лавра, Златна Порта, Andreyevsky Spusk.
големите индустрии: металургијата, инженеринг индустрија, хемикалии, текстил, Преработка на храна, Градежни Материјали, електрични производи, гас, нафта, јаглен и тресет производство, дрвната индустрија.

Услови за прием 2018-2019 е отворена во Украина

Сите странски студенти се добредојдени да учат во Украина. Може да се применува со украинскиот прием Центар.

Услови за прием канцеларија во Украина

Е-пошта: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Address: Nauki авенија 40, 64, Харков, Украина. АПЛИЦИРАЈ СЕГА
Аплицирај онлајн Глобална прием Центар Контакт и Поддршка