`
се пријавуваат преку интернет
Аплицирај онлајн

Живеење во Украина

Живеење во Украина. Useful tips about living and studying in Ukraine for International students
 • 00

  дена

 • 00

  часа

 • 00

  минути

 • 00

  секунди

Ги прашавме некои странски студенти за живеат во Украина. Секој од нив се јави еден факт во врска со неговото живеење во оваа земја.

Еве оваа факти:

1. Тоа е навистина еден од Најевтиниот земја во Европа. пример: мене и мојата сестра живеат добро (за Украина) во 2-соба стан и се плаќа само $100 месечно за изнајмување. Тука е многу корисни интернет услуги која може да помогне да се најде сместување во било кој град на Украина. Но, благодарение на Украина за прием Центар, што ќе ни помогне да се најде оваа сместувачка, затоа што не сакаат да живеат во хотел. Дури utilites се многу евтини. Ние плаќаат за: Одлично кабелска интернет, гас, вода, електричната енергија и телефон. И ние плаќаат само $30 – $40 месечно.

2. Јас поминувам само $400 месечно. But I rent excellent flat in the center of the Kharkiv and always going to parties at weekends. I’m not spare the money, have constantly fun, но сепак е евтин. Јас дури и се стави некои пари за депозит, бидејќи јас не треба толку многу пари и тука го зедов со себе. Јас навистина сакам оваа земја.

3. Што ми се допаѓа во Украина? I love it excellent plentiful food which is very cheap by the way. Examples: Пилешко се продава или од парче или цели. It generally runs between 35 до 55 Grivnahs per Kilogram. [На датумот на пишување, the US Dollar is worth 25 Grivnahs] Ова е еднакво на помалку од $2 за килограм.] Fruit and vegetables are even better buys, особено кога во сезоната. Моркови се кандидира околу 4.50 до 6.50 Grivnahs за килограм. That equates to 25 cents per kilogram! Зеленчукот е вистински зделка тука и често со висок квалитет. Тие се обично расте во многу богати органски почвата.

4. транспорт. Како може да биде толку евтини? Јас плаќаат само $0.25 на едно патување во друга уnd на градот. Јас живеам во Харков. Отидов во Киев минатиот месец на моите пријатели. Се плаќа само $15 Долари за патувањето во еден правец. Понекогаш транспорт се стари, но тоа е навистина евтини. ми се допаѓа.

5. земјата, Дали гледате украински жени? (Имаме чуваат говорот на авторот). They are the most beautiful in the world. If youre lucky enough to marry one with a heart of gold and not a gold-digger, тоа ќе го направат вашиот живот во Украина значително полесно, но тоа не е сосема неопходно. А ти дури и не треба да се биде во брак живеат заедно. Одлично земја!

6. The local people look favorably (обично) на посетители или жители од други земји. Ова не е често случај во многу земји во светот, како што веќе може да се свесни! Ова е голема придобивка!

7. It is very easy to find places where one can change most currencies including: U.S. долари, британски фунти, Руски рубли и, секако, евра. Неколку други валути може да се разменуваат тука, но размена поени за нив не се толку лесно достапни. тие вклучуваат: Австралиски долари и швајцарски франци.

8. Bank savings interest is considerably higher here! Тоа е многу лесно да се најде на звукот и цврсто утврдени банки, кои плаќаат 20.5% камата на локална валута. двете Рајфајзен (Австриска банка која се занимава со бизнис тука) и ОТП (Унгарскиот банка) се сосема сигурни и лесно достапни во Украина. Моите родители настан ме испрати своите пари да се отвори депозит за нив. Fantastic. ATMs are available in many locations all over the cities. (Но, вие не може да се најде еден кој има опција на англиски јазик).

9. There are several Super Markets scattered all over the cities as well as innumerable smaller open type markets and kiosks near every neighborhood. Иако сорта може да биде ограничено, супермаркетите се обично подобри места за да купи постојано добри производи.

10. I feel safer and more secure here than in any large city in America even at night!

11. Медицинска нега во Украина (за жителите) е слободен! Еден мора да плаќаат само за лековите и придружните материјали потребни за да ги администрираат. Знам дека ова е точно затоа што имав прилика да го користите неодамна за headackes! The care was professional and competent even if not employing the latest technology available elsewhere!

12. Real Estate can be purchased here (Dachias) за малку, како $4000 до $5000! А Dachia е обично место надвор малку од градот во една земја поставување дека обично не е наменет за секој ден живеење. А Dachia обично има вода за пиење (обично се наоѓа надвор од зградата) и електрична енергија. Тоа обично има само надвор куќа за тоалет. Но, тие може да се надогради прилично ефтино. Повеќето од нив се прилично близина на автобуските постојки-. Real Estate in Ukraine has experienced an unrealistic increase in perceived value within the past 5 години. Апартман, кој се наоѓа во градот во кој живеам, кои се продаваат за $5,000.00 5 пред неколку години сега се продава за до и во некои случаи погоре $40,000. Скромно именува и минимално прифатлив за повеќето западни вкус но сепак пристојно, низок опсег станот ќе чини дека многу или повеќе.

13. It is usually easy to find locals whod like to improve their English language abilities. така, тоа не е тешко да се најде плаќаат студентите за часови по англиски јазик. The going rate is 100 Grivnahs per hour! Или околу $ 4.00 / час. Ова doesnt звучи како многу,, но имајте на ум дека $4.00 оди многу подалеку отколку во многу други земји! на пример, ми се заработи во текот на годината за плаќање на школарина во мојот универзитет.

14. Fluency in either Russian or Ukrainian is not necessary in order to manage everyday things like shopping and inter or intra city travel. Успевам доволно добро на моето со руски речник на само околу 300 зборови.

Услови за прием 2018-2019 е отворена во Украина

Сите странски студенти се добредојдени да учат во Украина. Може да се применува со украинскиот прием Центар.

Услови за прием канцеларија во Украина

Е-пошта: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 адреса: Nauki авенија 40, 64, Харков, Украина. АПЛИЦИРАЈ СЕГА
Аплицирај онлајн Глобална прием Центар Контакт и Поддршка