`
се пријавуваат преку интернет
Аплицирај онлајн
Полтава е одлично место за да студира медицина во Украина и Европа
 • 00

  дена

 • 00

  часа

 • 00

  минути

 • 00

  секунди

за Полтава

Полтава е град на Украина и административен центар на регионот Полтава. Таа се наоѓа на северо-источниот регион на нашата земја, на низинските Pridneprovskaya и лежи на бреговите на реката Vorskla. првиот документарен филм рекорд за градот датирана во XII век. Од 27-ти, Февруари до 3-D, јуни 1925 тоа е административен центар на провинцијата Полтава. Градот има свој грб и знаме. Полтава е значаен културен центар и сообраќаен јазол голем сообраќај. градскиот плоштад е 104.42 km² и е поделена на 3 главните области (Oktyabrskiy, Kievskiy и Leninskiy). Бројот на населението во градот е околу 300,5 илјади луѓе. Институциите на локалната власт се претставени од страна на локалните градскиот совет и шеф на градот (градоначалникот).

географска положба

Полтава се наоѓа во источниот дел на Европа, во 301 км на исток во Киев.
географски координати: 49° 00`35“N 34 ° 00`33“Е, 140 метри над нивото на морето,. Градот се наоѓа на низината Pridneprovskaya и лежи на реката Vorskla банки. Еден од механизмот за дотур со реката е Kolomak што се влева во Vorskla во градот. Also, во околности на Полтава постојат некои не толку големи природни езера и многу вештачки езерца. град олеснување, главно, дури и, но на растојание од 1,5 км од еден на реката може да се види остар наклон (десниот брег Vorskla е, каде што се наоѓа Полтава - повеќе остри, ридови висина дојде до 80-100 сум релативно на нивото на реката). Географската положба на Полтава е повеќе профитабилни и во текот на историјата во голема мера под влијание на развојот на градот. Полтава се наоѓа на многу важни транспортни траки. Нашиот град обезбедува комуникациски услуги меѓу најголемите градови на Украина: Киев, Харков и Днепропетровск.

климатските

Во принцип градот климата е умерено, континентална, со зиморничав зима и топло (понекогаш сензационен лето). Просечната температура во јануари, според долгорочните опсервации 6.8 степен Целзиусови под нулата. Летото е топло и суво. Најтопол месец е јули, како правило. Просечната температура во јули е 20.9 степен Целзиусови над нулата. Во последните 100 - 200 години температурата во Полтава, како и во целиот свет, има тенденција да се зголеми. Во текот на Ал овој пат просечната годишна температура се зголеми на околу 1,5 ° C. Најтопла година, според долгорочно набљудување, била година на 2010. Најголем пораст на температурата се случи во првите шест месеци. во Полтава, Просечната годишна врнежи е 569 mm (најмалку во февруари --ти март, најмногу од сè - во јули). Секоја зима има снежна покривка, Максималната височина на која обично се забележува во февруари. Просечната релативна влажност 74%, барем во мај (61 %), најмногу од сите во декември (88 %).

Популација

Според Државниот завод за статистика на 1-ви, јануари 2010, населението на градот беше 300, 5 илјади луѓе. Тоа беше намалена до 14 илјади луѓе во споредба со годината на 1989 - И тоа не е толку лош индикатор, земајќи ги во предвид демографската состојба во Украина (на пример, населението на Лвов се намали до 57 илјади луѓе за овој период на време). Полтава густина на населението изнесува повеќе од 3000 на км². 87% од населението на градот се Украинци; 44, 0% на трудољубиво население се вклучени во индустриски сфера; 16, 0% - Во сферата на услуги; 6, 0% - Во науката, уметност и образование.

транспорт

Полтава е голем транспорт Североисточниот јазол на Украина. Нашиот град е место, каде што важни железнички пруги и патишта се пресечени. Постои голема и развиена мрежа на јавен превоз. Полтава е важен центар на товарниот сообраќај. Се наоѓа на премин на автопатот кој ги обединува западните и источните делови на Европа. Полтава е врзан со Киев, Харков, Днепропетровск, Sumy и Kremenchug поради автопати.
Постојат такви автомобил Патиштата кои одат преку Полтава:
Е 40 - Киев, Харков автопат (Источен правец - Chutovo, Харков; Западна насока - Horol, Lubny, Киев);
H-12 - Национален автомобил на патот (Kotelva, Ahtirka, Sumy);
М-22 - Меѓународен автомобил на патот (Kremenchug).
За превоз на патници се користат ваквите јавни превозни средства: електрични - количка-автобуси; Моторни транспортни - автобуси, минибуси, патнички такси. Постои автобуска станица на улица Velikotyrnovskaya, во близина на Киев-Харков автопат (E40) каде што може да се патува во текот на Украина и Европа. Also, постојат област автобуски станици на Шевченко и Zenkovskaya улиците. Also, постојат две железнички станици во градот (Kyivska и Pivdenna станици). Железничката пруга обединат Полтава со Киев, Харков, Kremenchug, Lozovaya и Krasnograd. Киев-Харков пат е електрифицирана и обезбедува начин за брзо и удобно возови. Електрификација на железничката пруга Полтава - Харков беше завршена во август 2008.

образование

Има 12 високо образовни установи на територијата на нашиот град. Тие се: Украински медицински стоматолошки академија, Полтава држава Аграрната академија, Полтава Националниот технолошки универзитет именувана по Kondratyuk, Полтава Националниот педагошки универзитет именувана по Korolenko, Полтава Универзитетот за економија и трговија, Полтава универзитет за економија и Законот; исто така има и такви факултети: Националната академија на законот во Украина именувана по Y. Mudryi, Министерството за внатрешни работи на Универзитетот, на Interregional академија на управување со персонал, Меѓународниот универзитет, Киев Националниот универзитет за култура и уметност, Националниот технолошки Universityof Украина "Харков Polytechnicak институт", Полтава бизнис Институтот, Академик Јуриј Bugay Меѓународен научен и технички универзитет. Во нашиот град има 52 општо образование претпријатија и 54 предучилишни установи, меѓу кои: 14 нови институции тип (градските училишта и гимназии). 2 специјалните училишта за деца со ментални или физички хендикепирани. 1 вечерно училиште. 5 приватни образовни институции.

претпријатија

Полтава има прекрасни природни ресурси, погодна економска и географска положба. Тоа е причината зошто на нејзината територија постојат толку многу претпријатија, специјализирана за гориво, храна, светлина и дрво индустрии. Полтава се наоѓа недалеку од големите металуршки, машиноградба и научни центри како Киев, Харков, Днепропетровск кои фаворизираат развојот на машиноградбата и хемиската индустрија. Нашиот град дава 1/4 на производството на индустриски регион.

Admission 2018-2019 е отворена во Украина

Сите странски студенти се добредојдени да учат во Украина. Може да се применува со украинскиот прием Центар.

Услови за прием канцеларија во Украина

Е-пошта: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 адреса: Nauki авенија 40, 64, Харков, Украина. АПЛИЦИРАЈ СЕГА
Аплицирај онлајн Глобална прием Центар Контакт и Поддршка