`
се пријавуваат преку интернет
Аплицирај онлајн

Студира медицина во Украина

Дали сте подготвени да Study Medicine in Ukraine?

Висок квалитет на европско образование, лесен процесот на прием и најниска школарина во Европа. Тоа е причината зошто треба да изберете на Украина!

Аплицирај сега
Reasons to

Студира медицина во Украина

1)Foreign student are eligible to take the United States Medical Licensing Examinations and enter Postgraduate Medical (Residency) training in United States.
2)IMED accreditation is recognized by the Education Commission for Foreign Medical Graduates (ECFMG) and the Medical Council of Canada (MCC) for eligibility of graduates to obtain certification and Licensure.
3)Ukraine Universities are recognized by the World Health Organization
4) International students are eligible to participate in the United States Medical Licensing Examination & receive ECFMG certification. The ECFMG certification requires all graduates to have passed USMLE Step 1 and Step 2 (both sections), submit a final transcript, and provide a copy of the graduate’s diploma for verification. Once ECFMG certification has been granted the graduates are eligible for Postgraduate Medical education (Residency Training) in the United States.
)Most Ukraine Medical Universities are recognized by the Indian Medical Council, Pakistan Medical and Dental Council, European Council of Medicine and General Medical Council (limited Registration) of UK.
6)Most Ukraine medical Universities have relations with many Scientific Institutions of former USSR and all over the world, such as The Poland Medical Academy, The Cambridge University, The Virden University, Clinics of Urgent Medicine in Germany, Белгија, Austria and Israel. Medical center of Cardiff (Англија), Medical Center in Sent-Etien (Франција), New York Medical Center, Ukrainian Medical Society in Canada and Austria.
7) Ukraine medical students are eligible for appearing in United States Medical Licensing Examination (USMLE) and many more etc...
8) Ukraine medical students are eligible for The Professional Linguistic Assessment Board (стомакот) of the United Kingdom (Велика Британија) MANY MORE ETC.

Most of Ukraine medical Universities ,colleges offers the following courses to students who wish for a Bachelor’s degree, after higher secondary school.

општа медицина (Doctor of Medicine Degree) – 6 years course
стоматологија (Doctor of Dentistry Degree) – 5 year course
педијатрија (Doctor of Medicine Degree) – 6 year course
аптека (Bachelor of Pharmacy Degree) – 5 year course

општа медицина

It is a six year course awarding “Доктор на медицина” (д-р) степен. This is equivalent to “Диплома за медицина & Диплома за хирургија” (Nbrbsh) диплома доделена од сојузните држави, како што се Велика Британија, Австралија, Индија итн. Влез во курсот е започната по склучениот договор уредно помеѓу ученикот и универзитетски. Надоместоци за меѓународни студенти се деноминирани во долари и да остане константна во текот на траењето на договорот.

Медиумот на наставата е на англиски јазик за сите шест години за меѓународни студенти. Курсот е понудено во Русија / Украина за локалните кандидати. Кандидатите студираат во англиски медиум за шест години се дава часови по јазик за првите две години, така што тие може да се умешен во локалниот јазик за да разговара со пациентите и секојдневна употреба.

На наставната програма се предава на Универзитетот е одобрен од страна на Министерството за образование и наука и Министерството за јавно здравство на Украина.

Студентите се формираат во мали групи 6-10 за класи. Поради мала група студенти, индивидуално внимание е можно за секој ученик. За првите две години студентите се учат во класа. Во 2 година, Студентите исто така се учи клиничките предмети и со оглед на клиничката обука во болниците за практично искуство.

Студентот треба да го прочитате учебник и да направи само-подготовка потоа да присуствуваат на класа. Белешките се обезбедени за истиот. Студентите можат да позајмуваат книги од библиотека или купување на нивните книги. студентите треба 100% класа посетеност. Ако тие се отсутни, тие треба да rework на класа во текот на викендот, по истекот на дозвола од предметниот наставник.

Секоја класа сесија е оценето. Постојат интерни испитувања за да се донесе. Секоја година на образованието е важно и треба да биде донесен пред студентот е дозволено да дипломираат. Покрај внатрешните испитување на универзитетот, Студентот мора да помине држава тест (надворешен преглед) пред завршувањето на 3-ти и 6-ти години на образование. Во годината на дипломирање, студентот се тестира на практични вештини на клинички дисциплина во креветот на пациентот (практичен тест) и за научни и теориски владеење (теоретски тест). И мора да биде донесен пред дипломирањето.

по дипломирањето, студентот може да се практикуваат или да се запишат во повеќе 20 специјализации понудени од страна на Универзитетот како што кардиологија, клиничката медицина, онкологија, радиологија, јавното здравство и слично. Apply here to study medicine

стоматологија (Стоматологија)

Тоа е пет учебни години. Учениците се учат основните медицински и биолошки профил и клинички дисциплини за стоматологија. On completion of the study the graduates are awarded theDiploma of a Doctoror the degree of BDS. Учениците се учат теоретски и клинички дисциплини како што терапевтски и ортопедски стоматологија. На одделот е добро опремени во однос на просториите, опрема, наставни помагала. А настава болница во центарот на градот е преполн со пациенти. Студентите учат на главните проблеми на стоматологијата: Забниот кариес, Периодонтитис и болести на слузницата во внатрешноста на устата. Основната задача на факултетот е совршенството на високото образование стоматологија. На овој факултет се оптимизира образовниот процес во насока на активирање на когнитивните способности на студентите, развивање на навика за образовни & истражување и инкорпорирање на креативен пристап за професионална дејност. На овој факултет им помага на учениците да се добијат одлични познавања од областа на стоматолошки. Тоа расте и се развива, апсорбира сите најдобри, од искуството на работа на универзитетот. Универзитетот нуди постдипломски курс и клиничката обука во Стоматологија. Apply here to study dentistry

педијатрија

It is a six year course awarding theDoctor of Pediatrics” степен. It is offered in Russian and Ukrainian language only. The course is similar to “општа медицина” but clinical focus is on the infant, surgery of the infant etc. Those who complete this course acquire the diploma of a Pediatrician. The student receives general biological and medical education in first two years. Pediatric education starts from the third to sixth year.Students master knowledge in children’s anatomy, physiology, pathology and hygiene, diseases, treatment of inborn defects, hip and hip-joint development and others. Post graduate courses and clinical training is offered. Apply here to study pediatrics

аптека

It is a five year course awarding theBachelor of Pharmacy” степен. Course is offered in Russian and Ukrainian language only. Учениците се учат основите на медицината и биологијата, а некои клинички аспекти премногу. По завршувањето се доделува диплома за фармацевт. Тие се обучени да работат во компании и / или за истражување. Методички е создадена за обука на високо квалификувани специјалисти. Главниот служби се: фармакологија, биологија, генетика, ботаниката, во органската хемија, аналитички, физички и органска хемија. Пост-дипломски и магистерски курсеви се исто така понудени во аптека. Apply here to study pharmacy

медицински сестри

It is a three year or a four year course awarding the “Диплома на медицински сестри” степен. Студентите првата студија основни медицински и биолошки дисциплини, тогаш клиничките предмети и нега во различни ситуации. Практична и теоретска обука е даден во класа и во болниците. Apply here to study nursing

Process

Courses offered Ukraine Medical Universities or colleges follow the Process with the objective of establishing a European Higher Education Area by a process driven by the 46 participating countries and the Council of Europe. The primary goals are as follows:

· Easy to move from one country to the other within the European Higher Education Area for the purpose of further study or employment.

· Increase attractiveness of European higher education so that many people from non-European countries come to study and/or work in Europe.

· Provide Europe with a broad, high quality and advanced knowledge base, and ensure the development of Europe as a stable, peaceful and tolerant community.

Few advices

Useful articles about Ukraine

Please read this articles about Ukraine. It will be useful for you.

за Украина - general information about Ukraine. Can be boring, but useful

Живеење во Украина - testimonials of foreign students. Here they say what they love in Ukraine the most

Трошоците за живот во Украина - all about price in Ukraine. Check that Ukraine is the cheapest country in Europe.

Откријте

Medical universities in Ukraine

All ukrainian universities are great. We choose few that we like the most.

Medical Universities во Украина

Украина 317 универзитети. Можете да изберете било која од нив.

Прикажи ги сите универзитети
студентите вели

Рекоа за нас

Странските студенти сакаат да бидат дел од украински образовната заедница. Прием преку Украина прием центар гарантира голем број на бонуси за странски студенти.

 • Rajsekr Сите тајни

  Индија

  Бев во потрага по можност да се добие образование во Европа. Но, голем избор на агенти ме полудува. Ти благодарам што постои прием центар. Тоа е совршен abilyty за студентите кои сакаат да студираат во странство. Со него се е лесно и едноставно, и не треба да се грижите за сигурноста на агентот.

 • Aderinoye Raheemat

  Нигерија

  Украина прием Центар, Сакам да кажам голема благодарност до сите на вашиот тим. Да се ​​направи прием мојата лесно и удобност. Имав некои стравови кога дојдов во Украина. Но, украинскиот прием центар ми помага со сè. Јас немам никакви проблеми тука на сите. Голема благодарност до сите вработени на украинскиот прием центар.

 • Благодарение мирис Mungoshi

  Зимбабве

  Јас сум во Украина. Јас сум добивање на медицинска едукација. мојот процес на прием за многу лесно. Добив виза без никакви проблеми. среќен сум. Ви благодариме Украина прием центар. PS: Вашиот бонуси на пристигнување беше неверојатно. Тие ми помага многу во живо во Украина. Твојот се најдобрите и навистина се грижат за студенти.

факти за прием центар

Приемот на Центарот е организација која им помага на студентите да добијат образование во странство

 • 2,987

  студентите
 • 56

  земји
 • 952

  универзитети
 • 100%

  гаранција за прием
 • 100%

  гаранција за виза
 • 100%

  гаранција за кариера

Услови за прием 2018-2019 е отворена во Украина

Сите странски студенти се добредојдени да учат во Украина. Може да се применува со украинскиот прием Центар.

Услови за прием канцеларија во Украина

Е-пошта: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 адреса: Nauki авенија 40, 64, Харков, Украина. АПЛИЦИРАЈ СЕГА
Аплицирај онлајн Глобална прием Центар Контакт и Поддршка