`
се пријавуваат преку интернет
Аплицирај онлајн
Ternopil. Украина
 • 00

  дена

 • 00

  часа

 • 00

  минути

 • 00

  секунди

Ternopil е еден од најголемите градови на западниот дел на Украина, лоцирана во своето срце и со статус на важен трговски центар. Тоа е тивок, неверојатно зелен град со уникатна атмосфера, светла историја и плетеницата на интересни природни, историски и архитектонски знаменитости.

Името Ternopil, во согласност со едно приказна, потекнува од фразата “ternovoye polye” (буквално, "Blackthorn поле"), поради blackthorn дрвја кои се користат да растат тука. Друга легенда вели дека градот е именувана според нејзиниот основач, Големиот Краун Hetman Јан Tarnowski. Тоа беше тој кој, По добивањето на писмото од полскиот владетел Sigismund I Стариот бара градот да се утврди, изградил тврдини замокот тука во 16 век.

Во средниот век, Ternopil застана во пресекот на важни трговски патишта, станува важен центар на трговија. Градот бил дел од Австро-унгарската империја од крајот на 18-от век, но по крајот на Првата светска војна, што се вратил во Полска. во 1939, Ternopil стана дел од Советскиот Сојуз, и, од 1991, на независна Украина.

се смета за главна точка од интерес на градот да биде стариот замок, чија историја започнува речиси 500 Пред години. Тоа е најстарата зачувана градба во Ternopil. Иако замокот беше одбранбен бедем, тоа не може да избега од разорувањата на војната: на тврдина беше срушен неколку пати, но била повторно изградена повторно и повторно. Во 19-от век, замокот беше претворен во руски класичар палата, и нејзиниот преостанат одбрана беа уништени. денес, камен ѕид со високо украсени порти опкружува палатата.

Меѓу архитектонските бисери, кои му даваат Ternopil неповторлив изглед, Доминиканската црква заслужува посебно се споменуваат. Изградена во 18 век, кон крајот на барокниот стил, неговата елегантна кули се зголеми во историскиот центар на градот. Во близина на црквата се наоѓа живеалиштето на монасите Доминиканска ". Во советско време, црквата била претворена во галерија слика; тоа е сега се активни уште еднаш.

Но, дури и повеќе антички сакралните градби преживеале во Ternopil. Еден од најпознатите декоративни обележја на стариот дел од градот е црквата на Воздвижение на Чесниот Крст, изградена во почетокот на 16 век, на територијата на античка Kyivan Рус храм. Во тоа време, Често се користи за да го одбрани градот. Тоа не е само најстарата зграда во Ternopil, но исто така на повеќето невообичаени еден, како што Црквата нема куполи. неодамна, црквата е обновена и име на “Church on the Pond.” The ancient Church of Nativity, основана во 1602, не е помалку интересен.

But Ternopil’s calling card is its 300-hectare manmade lake, кој се наоѓа во срцето на градот. Езерото е старо колку и самиот град: беше создадена во исто време како и на замокот. Паркови и градини опкружуваат езерото, и тоа е популарна место за шетање на граѓаните, така и за гостите.

Многу различни историски, архитектонски и културни знаменитости, исто така може да се најдат на периферијата Ternopil е: речиси секој град и секое село ќе содржи остатоци од некој средновековен замок, стара црква или манастир. The Kremenets Castle and the Pochayiv Lavra are the most popular destinations.

Ternopil е многу пријатна и мирна градот. Тоа е причината зошто толку многу патници се тука за да не само да се восхитувам на своето место, но исто така да се чувствуваат невообичаено топла и гостопримлива атмосфера на овој неверојатен град.

Услови за прием 2018-2019 е отворена во Украина

Сите странски студенти се добредојдени да учат во Украина. Може да се применува со украинскиот прием Центар.

Услови за прием канцеларија во Украина

Е-пошта: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 адреса: Nauki авенија 40, 64, Харков, Украина. АПЛИЦИРАЈ СЕГА
Аплицирај онлајн Глобална прием Центар Контакт и Поддршка