`

Rreth Ukrainë

Rreth Ukrainë. Informacion i dobishëm për studets huaj
 • 00

  ditë

 • 00

  orë

 • 00

  minuta

 • 00

  sekonda

Ukraina është një vend në Evropën Lindore. Ukraina kufizohet me Bjellorusinë në veriperëndim , Federata ruse në lindje dhe verilindje, Poloni, Sllovakia dhe Hungaria në perëndim, Rumania dhe Moldavia në jugperëndim. Jugu i Ukrainës është e larë nga Deti i Zi dhe Deti Azov.


Territorin e Ukrainës është 603,628 km², duke e bërë atë vendi më i madh në kontinentin evropian. Pika më e lartë në Ukrainë është Mt. Hoverla në Karpate, me një lartësi prej 2061 m (për 6762 ft).


në gusht 24, 1991 parlamenti ukrainas miratoi Aktin e Pavarësisë, në të cilën parlamenti deklaruar Ukrainën si një shtet i pavarur demokratik. Ukraina është një shtet unitar i përbërë nga 24 provincat, një republikë autonome (Krimea).


Ukraina ka potencial të konsiderueshëm ekonomik. Sektori kryesor i ekonomisë është industri. Ajo është përgjegjëse për pjesën më të madhe të të ardhurave kombëtare. Bujqësia është e rëndësishme gjithashtu.


Bashkëpunimi me organizatën financiare ndërkombëtare, me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN), bankat ndërkombëtare dhe evropiane të rindërtimit dhe të zhvillimit (IBRD dhe EBRD) ndihmon për të prezantuar programet e stabilizimit financiar dhe për të tërhequr burime të kredisë privilegj për ekonominë e vendit.


Ukraina ka një kryesisht të butë kontinentale klimë. Reshjet është e shpërndarë në mënyrë disproporcionale; ajo është më e larta në perëndim dhe në veri dhe më e ulët në lindje dhe juglindje. Ukraina perëndimore merr rreth 1,200 milimetra (47.2 në) e reshjeve në vit, ndërsa Krimea merr rreth 400 milimetra (15.7 në). Winters ndryshojnë nga të ftohtë përgjatë Detit të Zi për në brendësi të ftohtë më larg. Një temperatura mesatare e dimrit është nga -8˚C të -12˚C (nga + 17.6˚F deri + 3F). Në rajonet jugore temperatura dimrit është rreth 0C (+320F). Një Temperatura mesatare të verës: nga + 18C deri + 25C (nga + 64.4˚F deri + 77F) por gjatë ditës ajo mund të arrijë + 35c (+95f).


Në total popullatë e Ukrainës u vlerësua në 45,426,200 ne janar 2014. Qyteti më i madh në Ukrainë është Kyiv (kapital e Ukrainës). Ukraina është e banuar nga përfaqësues të 128 nations, kombësive, dhe grupet etnike.


Shteti gjuhe Ukraina është e ukrainas. rusisht, e cila ishte de facto gjuha zyrtare e Bashkimit Sovjetik, është folur gjerësisht, sidomos në Ukrainën Lindore dhe Jugore. Ka disa grupe që flasin Krime-Tatarisht, rumun, polonisht, Hungareze dhe gjuhë të tjera.

Feja: Besimtarët përkasin disa feve. Ortodokse dhe katolike greke (Katolik ukrainas të Ritit Bizantin) janë më të mëdha.

hryvna është një monedhë kombëtare të Ukrainës. Ajo ka qenë monedha kombëtare që nga shtatori 2, 1996.


modern kultura Ukraine ka shumë të përbashkëta me kulturat ruse dhe Belarusian. Ajo është mjaft e kuptueshme që të tre vendet kanë rrënjët e tyre historike dhe origjinën nga Kievan Rus, por gjatë shekullit të 13-të filluan në zhvillim si kombet individuale që ata janë tani. Historia tregon se çdo komb ka tendencë për të krijuar legjendat dhe histori në lidhje me të kaluarën e saj historike. ngjarjet historike janë interpretuar shpesh në mënyrën se si njerëzit dëshirojnë të shohin ato, por kjo nuk do të thotë se kjo është mënyra ngjarjet reale ndodhën.


A e dini?

 • mbi 500 qytetet e Ukrainës janë themeluar më shumë se 900 vite më parë, gjithashtu 4,500 fshatrat e Ukrainës janë më shumë se 300 vjeç.
 • Më shumë se 150 mijë monumentet e kulturës, histori, dhe arkeologjia pasqyrojnë historinë shquar e popullit të Ukrainës. 80 % e monumenteve të Kyivan Rus epoke (IX – shekuj XII) janë të përqendruara në territorin e Ukrainës.
 • Gërmimet e qyteteve të lashta në Tira, olvida, Chersonese, Panticapea daton nga B.C shekullin e 5. si dhe fortesat e mrekullueshme e ndërtuar në shekujt e 14-të e 15 nga italianët nga Genoa, janë të vendosura në Krime.
 • Me shume se 600 muzetë prezantuar faktet më të shquar dhe personalitete të historisë dhe kulturës ukrainase.
 • Ukraina ka gjeografi të shkëlqyer dhe të ndryshme, kushtet klimatike, dhe natyra piktoreske. Ukrainë operatorët e turizmit konsiderojnë Detin e Zi dhe Krime, si një vend ideal për alpinizëm, bicycling mal, rock ngjitje dhe zhytje. Malet Karpate janë një vend tradicional për ski, alpinizëm dhe kayaking.
 • Shumë rajone të Ukrainës kanë ruajtur origjinalitetin e tyre etnik. Prandaj, turistët kanë një mundësi të madhe për t'u njohur me kulturën kombëtare, këngët, vallet, dhe ushqimi.

pranim 2018-2019 është e hapur në Ukrainë

Të gjithë studentët e huaj janë të mirëpritur për të studiuar në Ukrainë. Ju mund të aplikoni me Qendrën Pranimi Ukrainës.

Zyra Pranimi në Ukrainë

Email: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Adresë: nauki Avenue 40, 64, Kharkiv, Ukrainë. APLIKO TANI
aplikoni online Center Global Pranimi Kontaktet dhe Mbështetje