`

Kostoja e jetesës në Ukrainë

Kostoja e jetesës në Ukrainë. Studentët e huaj Informacione të dobishme
 • 00

  ditë

 • 00

  orë

 • 00

  minuta

 • 00

  sekonda

Për të mësuar koston e jetesës në Ukrainë është hap i rëndësishëm për të gjithë studentët e huaj. Ukraina është një nga vendit më të lirë evropian që e bën atë një nga alternativa më e mirë për të studiuar jashtë vendit në Evropë. Nga ky artikull ju do të mësojnë në lidhje me çmimin e akomodimit, transport, ushqim, leckë dhe të përgjithshme Kostoja e jetesës në Ukrainë. Gjithashtu ju do të mësoni disa këshilla të dobishme për studentët të huaja në Ukrainë. Qendra Pranimi ukrainisht analizuar çmimet në Ukrainë dhe thats raportin tonë:

Paraja dhe monedhë në Ukrainë

Para se të fillojnë të flasin për çmimet, ne duam të ju tregojë për të holla në Ukrainë.

monedha vendase është ukrainas Hryvnia (UAH). 1 USD = 25 hryvnia.

Monedha kombëtare të Ukrainës u rrëzua me forcë disa vjet aho. Pavarësisht nga fakti se ky është një problem i madh për vendin, kjo është një avantazh i madh për studentët e huaj. Tani ju mund të merrni më shumë për paratë e njëjtë, nëse ju mori dollarë USD me ju.

Ju nuk mund të paguajnë në dollarë ose valutë tjetër. Vetëm hryvnia lejon për pagesën. Të gjitha në valutë të huaj mund të shkëmbehen në banka, zyrat e këmbimit, stacione treni dhe aeroportet. Kjo nuk është një problem. degët e bankave janë shumë të zakonshme. Ne rekomandojmë të mos përdorin zyrat e këmbimit në aeroport. Shkalla më e favorshme në degët e bankës.

strehim

Pothuajse të gjitha universitetet në Ukrainë ka hostele e veta. Studentët ndërkombëtarë mund të jetojnë atje. Çmimi për dhomë në hotel do të jetë nga $ 40 USD për $ 100 USD. Në shumë raste ju do të jetojnë atje me 1 ose 2 roommates.

Disa studentë të preferojnë të marrësh me qira një banesë. Në disa raste, në qoftë se ata me qira banesë për disa popuj, ajo mund të jetë më e dobishme.

Gamë të çmimeve për apartamente është shumë e lartë. Kjo varet nga qytet, madhësia e banesës dhe vendndodhjen e saj (Qendra ose periferi).

për examle, ju mund të marr me qira 1 banesë vend për $ 100 USD larg nga qendra. Apo edhe në qendër në qytetet e vogla.
3 Dhoma e sheshtë do të kushtojë $ 600 USD dhe më shumë. Kostoja e një apartament varet nga gjendja e riparimin e banesës dhe mobilje. Ne fuqimisht rekomandojmë studentët të specifikojnë praninë e mobiljeve para se të marrë me qera një apartament. Shumica e nxënësve jetojnë në hotel dhe të paguajnë jo më shumë se $ 70 në muaj. Ata që qiratë një apartament, zakonisht paguajnë jo më shumë se $ 150. E gjitha varet nga nevojat tuaja.

Qytetet më të shtrenjta janë Kyiv, Odessa. Pak më të lirë janë Lviv, Kharkiv, Dnipropetrovsk.

Qytetet si Kherson, Mykolaiv, Poltava, Ivano-Frankivsk, Chernivtsi do të jetë më e lirë se sa qytetet e mësipërme.

transport

Gjithashtu pika e rëndësishme e shpenzimeve. zakonisht, nëse jetoni në hotel një universitetit, ajo është e vendosur afër dhe ju nuk keni nevojë që të përdorin transportin për të arritur për studim. megjithatë, ju ende duan të shkojnë në një pjesë tjetër të qytetit, për të shkuar të ketë argëtim, ose të udhëtojnë në të gjithë vendin.
Transporti është gjithashtu shumë e lirë në Ukrainë.

Një mënyrë e biletave në transportin lokal (autobus, tramvaj, metro, karrocë-autobus, etj) do t'ju kushtojë $ 0.4 USD - $ 0.7 USD.

kalojë mujore për metro fillon nga $ 8 USD për $ 12 USD (ka disa variacione të kalojë).

taksi do t'ju kushtojë $ 2 - $ 3 USD plus $ 0.45 USD për 1 km (fillon nga km 5)

benzinë (1 litër) do t'ju kushtojë $ 0.85 - $ 1.05 USD

ushqim

Ukraina është vend agrar me shumë tradita gatimi. Ji i sigurt, në qoftë se ju doni, ju do të mësoni një shumë të recetave interesante dhe të shijshme. këtu, njerëzit e rrallë të porositur pica dhe ushqim të shpejtë në shtëpi. zakonisht, ata blejnë produktet në treg ose në dyqane dhe kuzhinier atë në themeselves shtëpi. Ne inkurajojmë nxënësit që të bëjnë të njëjtën gjë, ajo është shumë ekonomike dhe të kënaqshme.

Vendasit shpesh blejnë ushqim në tregjet. Ai është shumë i përshtatshëm, por ne e rekomandojmë nxënësit të mos e bëjë këtë menjëherë. për fat të keq, ju nuk kanë përvojë të mjaftueshme të banimit në Ukrainë, ju mund të jetë mashtruar në tregun.
Është më mirë për të përdorur supermarkete të mëdha të shitjes me pakicë, këtu çmim aq të ulët sa pazar shumë më e lehtë.

Shumica supermarkete famshme janë:

 • Amstor
 • ATB
 • ASHAN
 • METRO

Ju një përmbushur ato kudo.

Ne rregull, tani në lidhje me çmimet:

 • qumësht (1 litër) - $ 0.5 - $ 0.9 USD
 • Bukë e bardhë - $ 0.35 - $ 0.5 USD
 • oriz (1kg) - $ 0.8 - $ 1.1 USD
 • vezë pule (10) - $ 0.9 - $ 1 USD
 • patate (1kg) - $ 0.4 - $ 1 USD (varet nga kohë të vitit)
 • ujë (1.5 litër në shishe) - $ 0.3 - $ 0.5 USD
 • Shishe vere (0.5 litër) - $ 5 - $ 25 USD
 • Shishe birrë (0.5 litër) - $ 0.4 - $ 1 USD.
 • cigare (Malboro) - $ 1 USD.

Është një numër i vogël i prodhimeve, por ne mendojmë se ju shihni, se çmimet janë me të vërtetë e ulët.

Veshje dhe veshjet

Pika e diskutueshme. Ne nuk mund të themi se rrobat janë patjetër të lirë. Ne nuk do të marrë parasysh sende të shtrenjta markës.

1 Palë xhinse fillon nga $ 40 USD.

1 veshje verore fillon nga $ 40 USD.

1 palë këpucë fillon nga $ 20 USD. Këpucë të mirë running nuk janë më të lira se $ 100

Kostoja totale e jetesës në Ukrainë në muaj

Sigurisht, ne të gjithë e dimë se kostoja e jetesës varet nga personi.
Dikush jeton në mënyrë modeste dhe pothuajse nuk shpenzojnë para për argëtim, dhe dikush gjithmonë shkon në butiqe më në modë dhe palëve.

Le të shikojmë në këto shifra. Paga minimale në Ukrainë, sipas ligjit, është vetëm $ 62 USD. Paga mesatare e një specialisti IT - 325 USD ,punëtor mjekësore - $ 250, një njeri i cili ka filluar vetëm karrierën e tij - 100-150 dollarë.

Kështu që, Ju mund të ndiheni rehat, shpenzimet $ 200 në muaj (duke përfshirë dhomë me qira në hotel).

Nëse ju mund të përballojë për të shpenzoj $ 500 në muaj, ju mund të jetojnë në një apartament të madh, duke blerë gjëra të ndryshme dhe shpesh argëtim.

Ju lutem vini re: Tarifat e shkollimit Universitetet nuk përfshin në këtë kosto.

pranim 2018-2019 është e hapur në Ukrainë

Të gjithë studentët e huaj janë të mirëpritur për të studiuar në Ukrainë. Ju mund të aplikoni me Qendrën Pranimi Ukrainës.

Zyra Pranimi në Ukrainë

Email: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Adresë: nauki Avenue 40, 64, Kharkiv, Ukrainë. APLIKO TANI
aplikoni online Center Global Pranimi Kontaktet dhe Mbështetje