`

Dnepr

Dnepr ose Dnipropetrovsk është qyteti largets industrial në Ukrainë
 • 00

  ditë

 • 00

  orë

 • 00

  minuta

 • 00

  sekonda

Qyteti i Dnipro (ish Dnipropetrovsk) ose Dnepr (rusisht) është i vendosur në lumin Dnieper (Dnepr ose Dnipro) në East-Central Ukrainë , dhe ka një popullsi prej 1 milion (qyteti i tretë në vend nga ana e popullsisë).
E madhe dhe e bukur, është qyteti kryesor i Lindjes së-Qendrore Ukrainë.

Dnipro është një qytet dinamik dhe të gjallë.

Qyteti është i gjelbër habitshme përgjatë lumit të gjerë dhe të ngadalshëm-lëvizje Dnieper (Dnepr në rusisht, Dnipro në ukrainisht) dhe ka argjinaturave të shquar, bulevardet gjata dhe parqet gjerë.

Kjo është edhe i madh Qendra e industrive të teknologjisë së lartë, arsim, makinë-ndërtimi, metalurgjisë dhe tregtisë. Qyteti nuk është vetëm i famshëm për industrinë e saj komerciale, por edhe kodrat e saj jeshile dhe historia e thellë.

Vendbanimi i vjetër kalaja ka ekzistuar që nga mesi i shekullit të 16. Qyteti i ri u themelua në 1776 nga Princi rus, Potemkin me urdhër të Catherine II, Empress e Perandorisë Ruse dhe u quajt Yekaterinoslav (Ekaterinoslav) nga 1776 te 1926. gjatë 1918 emri i qytetit ishte Sicheslav (Lavdia për sich '/ Kalaja e Cossacks dhe bash ketu).

Dnipro (Dnipropetrovsk) ka qenë qendra kryesore e industrisë së çelikut nga fillimi i shekullit të 20 deri në të tashmen. Ajo ka dominuar edhe në industrinë e machinebuilding dhe aero-spacebuilding që nga viti 1950.

pranim 2018-2019 është e hapur në Ukrainë

Të gjithë studentët e huaj janë të mirëpritur për të studiuar në Ukrainë. Ju mund të aplikoni me Qendrën Pranimi Ukrainës.

Zyra Pranimi në Ukrainë

Email: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Adresë: nauki Avenue 40, 64, Kharkiv, Ukrainë. APLIKO TANI
aplikoni online Center Global Pranimi Kontaktet dhe Mbështetje