`

Ivano-Frankovsk

Ivanko-Frankivsk. Ukrainë
 • 00

  ditë

 • 00

  orë

 • 00

  minuta

 • 00

  sekonda

Ivano-Frankivsk, is the capital city of the Ivano-Frankivsk Oblast which lies to the west in Ukraine. Kjo është një qytet relativisht i vogël me një popullsi prej afërsisht 205,000 njerez. Madhësia e qytetit shton vetëm për bukuri e saj.

Ivano-Frankivsk filloi jetën si një kala e cila është ndërtuar për të mbrojtur komonuelthi polake-Lituanisht nga dyndjet e përsëritura Tatar. Kalaja ishte një sukses i madh dhe kjo nuk ishte e gjatë para se qyteti-kështjellë filloi të rritet në bazë të sigurisë së ofruar nga ky fortifikim. Ajo është përmendur së pari në histori 1662 kur ajo u dha të drejtat Magdeburg. Qyteti vazhdoi të mbijetuar jo vetëm sulmet tartare, por edhe ato goditje mbi të nga forcat pushtuese turke dhe ruse. Rilindja ishte një periudhë e rritjes gjerë dhe rindërtimin, të cilat të çojnë në atë duke u bërë një qytet disi më piktoresk. Në fakt ajo fitoi nick-name "Leopolis pak’ - Leopolis qenë emri latinisht për Lviv. Ai ishte gjithashtu në lidhje me këtë kohë që Ivano-Frankivsk, Ukrainë, u bë një qendër e rëndësishme e kulturës armene.

Pas Polonia ishte e ndarë deri në "Ndarjet e Polonisë ', Ivano-Frankivsk ra nën sundimin austriak para se të bie nën domenin e Mbretërisë autonome e Galicia dhe Lodomeria. 1919 ishte një kohë e trazuar për Ivano-Frankivsk siç ishte objekt i shumë përleshje polake-ukrainas. Ajo në fund përfundoi si Republika e Dytë polak, duke shërbyer si kryeqytet Stanislawow voivodship. përfundimisht, në 1939 u pushtua nga forcat gjermane dhe sovjetike dhe u bashkangjitur në RSS të Ukrainës. Pjesa më e madhe e popullsisë çifute u vra gjatë pushtimit nazist, e cila ishte një periudhë shumë e trishtuar në historinë e qytetit.

përfundimisht, në 1962, emri është ndryshuar për Ivano të Frankivsk pas shkrimtarit Ukrainës Ivan Franko. 1990 pa atë të bëhet një nga qendrat e lëvizjes për pavarësinë e Ukrainës. Sot qyteti qëndron me krenari në vetvete. Kjo është një qytet i bukur me dy histori fitimtare dhe e trishtuar e cila është interesante për të shqyrtuar duhet të keni kohë. Pse të mos i vizitoni Ivano-Frankivsk herën tjetër që ju jeni në Ukrainë dhe për të gjetur se çfarë ka për të ofruar për veten?

pranim 2018-2019 është e hapur në Ukrainë

Të gjithë studentët e huaj janë të mirëpritur për të studiuar në Ukrainë. Ju mund të aplikoni me Qendrën Pranimi Ukrainës.

Zyra Pranimi në Ukrainë

Email: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Adresë: nauki Avenue 40, 64, Kharkiv, Ukrainë. APLIKO TANI
aplikoni online Center Global Pranimi Kontaktet dhe Mbështetje