`

Kharkovit

Kharkovit është një nga qytetet më moderne dhe popullore në Ukrainë
 • 00

  ditë

 • 00

  orë

 • 00

  minuta

 • 00

  sekonda

Kharkiv (ukrainas), ose Kharkovit (rusisht), gjithashtu është qyteti i dytë më i madh në Ukrainë (pas Kyiv, sigurisht). 3/4 shekull më parë ka humbur statusin e saj të kapitalit të Ukrainës (Sovjetik Ukraine), por është kryeqyteti arsimore e Ukrainës.

Popullsia e Kharkovit është 1.5 miliona njerëz. Kharkiv ka një richcultural, shkencor, arsimor, transportit dhe jeta industriale. Qyteti pret qindra kompanive industriale. Edhe gjatë krizës qyteti është duke u zhvilluar. hotele të reja janë duke u ndërtuar.

Sistemi i transportit i Kharkovit është ndër më të mirët në Ukrainë. Gjatë përgatitjes për Euro 2012, qeveria e qytetit riparuar shumë rrugë dhe ka ndryshuar disa marshrutka në rrugët qendrore për të bërë trafiku më pak të rëndë. Kharkiv metro është 35 km e gjatë dhe ka 28 stacione. Janë Trenat e rinj të shpejtë laucnhed të lidhë qytetet e mëdha të Ukrainës (Kyiv, Donetsk, Lviv).

Kharkovit Airport ka qenë rinovuar dhe lidhje të reja janë duke u nisur pothuajse çdo një vit e gjysmë.

Pikë referimi më të popullarizuara të Kharkiv është Sheshi liria (Ploshcha Svobody), sheshi i tretë qyteti më i madh në Evropë, dhe ajo zë vendin e 7-të, kur flet për botën. Rreth atraksione të tjera të Kharkiv ju mund ta lexoni ketu.

pranim 2018-2019 është e hapur në Ukrainë

Të gjithë studentët e huaj janë të mirëpritur për të studiuar në Ukrainë. Ju mund të aplikoni me Qendrën Pranimi Ukrainës.

Zyra Pranimi në Ukrainë

Email: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Adresë: nauki Avenue 40, 64, Kharkiv, Ukraine. APLIKO TANI
aplikoni online Center Global Pranimi Kontaktet dhe Mbështetje