`

Kiev

Kiev është një kapital i Ukrainës
 • 00

  ditë

 • 00

  orë

 • 00

  minuta

 • 00

  sekonda

Kiev është një nga qytetet më të mëdha në Europe. Kjo është një kapital aktiv i pavarur Ukrainës, administrative të saj, ekonomik, shkencor, qendra kulturore dhe arsimore. Ky qytet piktoresk me popullsi prej mbi 3 milion njerëz është e vendosur në brigjet e lumit Dnepr.

Kiev është një qytet i monumenteve paçmuar historike dhe kulturore, një qytet i ngjarjeve të mëdha dhe njerëz të shquar. Gjithkush do të gjeni atje diçka veçanërisht interesante për veten e tij.

Arti dhe arkitektura e Kievit janë konsideruar thesaret e botës. Shumë artistë të famshëm, poetët dhe shkrimtarët vlerësuar bukurinë unike e këtij qyteti. Monumentet më të njohur përfshijnë: Katedralja e St. Sophia me mozaikë të pazgjidhura dhe afreske që datojnë në shekullin e 11; Kievo-Percherskaya Lavra shfaqur disa manastire dhe katedralet; Golden Gate e Kievit, të cilat datojnë që 1037; Ukrainian barok Kisha e St. Andrew; Katedralja madhështore të shekullit të 19-të St. vladimir; dhe shumë atraksione të tjera. Kiev është përmendur shpesh si “nëna e të gjitha qytetet” nga rusët dhe ukrainasit. Kjo është një nga qytetet më të vjetra në Evropë. Në qendrën historike të Kievit që ju mund të ndjeni frymën e së kaluarës kudo.

Kiev dallohet për jetën e saj të pasur kulturore. dashamirë të teatrit do të gjeni shumë teatro duke ofruar programe të ndryshme teatrale. Shumica e shfaqje janë mbajtur në ukrainase ose ruse. rinovuar kohët e fundit Kiev Opera House paraqet opera shumë të mirë, si dhe një repertor të gjerë të baletit. Ivan Franko Theater është një qendër e dramës Ukrainës, komedi, dhe musicals. Një shumë e ekspozitave të ndryshme janë kryer në muzetë e shumta të qytetit dhe galeritë e artit.

Kiev është gjithashtu një qendër shkencore dhe arsimore të pavarur Ukrainës. universitete të ndryshme dhe akademitë e shkencave, duke përfshirë të famshme Kiev-Mogilyanskaya Akademisë, e cila është një nga qendrat e para shkencore në Evropën Lindore, janë të vendosura atje.

Duke qenë qyteti më i madh i Ukrainës, Kiev është një udhëheqës industrial dhe qendra tregtare e vendit. industritë e mëdha Kievit përfshijnë: përpunimin e ushqimit (sidomos përpunimi i panxhar sheqeri), metalurgji, prodhimin e makinerive, mjetet e makinës, Inventar i hekurudhës, kimike, Materiale ndërtimi, dhe tekstile. Zhvillimi i ekonomisë Ukrainës ka dhënë impulse të aktivitetit të biznesit të qytetit. Nuk janë një shumë e qendrave të reja të zyrës, bankat, qendra ekspozitë tregtia dhe ndërmarrjet e tjera komerciale që shfaqen në qytet në ditët e sotme.

Merrni një shëtitje nëpër rrugët e lashta të këtij qyteti skenik, të ndjehen bukurinë e saj të veçantë dhe frymën e kaluara e saj. Për të sigurt qëndrimi juaj në Kiev do të bëhet një nga përvojat tuaja më të paharrueshme.
zonë: 827 sq km
vend: rajoni Kievan, në Dnepr lumit
koordinatat gjeografike: 50 28 N, 30 29 E
Popullatë: 2,900,000 (2001 është.)
themel: 482 A.D.
klimë: butë kontinentale. Ajo karakterizohet kryesisht nga reshjet të shumta dhe vranësirave në dimër dhe vjeshtë. Dimrat janë zakonisht të gjatë dhe të ftohtë. Summers janë të shkurtër, por mund të jetë goxha e nxehtë.
UTC / GMT ofset: UTC / GMT + 2 orë
prefiks i rrethit: 44
tërheqjet kryesore: St. Katedralja Sophia, Uspensky Katedralja, St. Manastiri Michael, Kievo-Pecherskaya Lavra, Golden Gate, Andreyevsky Spusk.
industritë kryesore: metalurgji, industria inxhinieri, kimike, tekstile, përpunimin e ushqimit, Materiale ndërtimi, produkte elektrike, gaz, vaj, qymyrit dhe torfe prodhimit, industria e përpunimit të drurit.

pranim 2018-2019 është e hapur në Ukrainë

Të gjithë studentët e huaj janë të mirëpritur për të studiuar në Ukrainë. Ju mund të aplikoni me Qendrën Pranimi Ukrainës.

Zyra Pranimi në Ukrainë

Email: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Adresë: nauki Avenue 40, 64, Kharkiv, Ukrainë. APLIKO TANI
aplikoni online Center Global Pranimi Kontaktet dhe Mbështetje