`

Të jetosh në Ukrainë

Të jetosh në Ukrainë. Këshilla të dobishme në lidhje jetojnë dhe studiojnë në Ukrainë për studentët ndërkombëtarë
 • 00

  ditë

 • 00

  orë

 • 00

  minuta

 • 00

  sekonda

Ne kemi kërkuar disa studentë të huaj për që jetojnë në Ukrainë. Secili prej tyre i quajtur një fakt në lidhje me të jetuarit e tij në këtë vend.

Këtu është këto fakte:

1. Kjo është me të vërtetë një nga më të Vendi lirë në Europë. shembull: mua dhe motrën jetojnë mira ime (për Ukrainën) në apartament 2-dhoma dhe janë paguar vetëm $100 në muaj për qira. Këtu është një shumë e shërbimeve të dobishme të internetit e cila mund të ndihmojë për të gjetur strehim në asnjë qytet të Ukrainës. Por në sajë Center Pranimi Ukrainian, që të na ndihmojë për të gjetur këtë strehim, sepse ne nuk duam të jetojmë në hotel. Edhe utilites janë shumë të lirë. Ne paguajnë për: internet shkëlqyer cabel, gaz, ujë, elektrike dhe telefonike. Dhe ne të paguajnë vetëm $30 – $40 në muaj.

2. I shpenzuar vetëm $400 në muaj. Por unë me qira banesë të shkëlqyer në qendër të Kharkiv dhe gjithmonë do të partive në fundjavë. Unë nuk jam kursejmë paratë, kanë vazhdimisht fun, por ajo është ende e lirë. Unë edhe vënë disa nga paratë për depozitimin, sepse unë nuk kanë nevojë për kaq shumë para këtu si mora me mua. Unë me të vërtetë duan këtë vend.

3. Ajo që unë dua në Ukrainë? I love it ushqim të shkëlqyer të shumta e cila është shumë e lirë nga rruga. shembuj: Chicken është shitur ose nga pjesë ose tërë. Ajo përgjithësisht shkon në mes 35 te 55 Grivnahs për kilogram. [Në datën e këtij shkrimi, dollari amerikan është me vlerë 25 Grivnahs] Kjo barazohet me më pak se $2 për kilogram.] Fruta dhe perime janë blen edhe më të mirë, sidomos kur në sezonin. Karrota drejtuar rreth 4.50 te 6.50 Grivnahs për Kilo. Kjo barazohet me 25 cents për kilogram! Perimet janë një ujdi e vërtetë këtu dhe shpesh të kualitetit të lartë. Theyre zakonisht rritur në tokë shumë të pasur organike.

4. Transportation. Si mund të jetë në mënyrë të lirë? I paguajnë vetëm $0.25 për një udhëtim në një tjetër уnd të qytetit. Unë jetoj në Kharkiv. Unë shkova në Kiev muajin e kaluar për miqtë e mi. I paguar vetëm $15 USD për udhëtim në një drejtim. Ndonjëherë transportit janë të vjetra, por ajo është me të vërtetë i lirë. më pëlqen.

5. terren, A e keni parë gratë ukrainisht? (Ne kemi mbajtur një fjalim autori). Ata janë më të bukur në botë. Nëse ju jeni me fat të mjaftueshme për t'u martuar një me një zemër prej ari dhe jo një ari-Qymyrxhi, ajo do të bëjë që jetojnë tuaj në Ukrainë në mënyrë të konsiderueshme më të lehtë, por nuk e tij në tërësi është e nevojshme. Dhe ju madje nuk duhet të jenë të martuar për të jetuar së bashku. vendi Excellent!

6. Njerëzit lokal duken të favorshme (zakonisht) mbi vizitorëve apo banorëve nga një tjetër vende. Kjo nuk është shpesh rasti në shumë vende në të gjithë botën që ju tashmë mund të jenë të vetëdijshëm! Ky është një përfitim i madh!

7. Është shumë e lehtë për të gjetur vende ku mund të ndryshojë më monedhat përfshirë: U.S. dollarë, paund britanik, Rubla ruse dhe, sigurisht, euro. Një monedhat e disa të tjera mund të shkëmbehen këtu, por pikat e këmbimit për ata nuk janë aq të lehtë të qasshme. këto përfshijnë: Dollarë australianë dhe franga zvicerane.

8. Banka interesi kursimeve është dukshëm më e lartë këtu! Është shumë e lehtë për të gjetur bankat e vendosura në mënyrë të vendosur të shëndoshë dhe, të cilën paguajnë 20.5% interesit në monedhën vendase. Të dyja Raiffeisen (Një bankë austriake e cila bën biznes këtu) dhe OTP (Një bankë Hungarisht) janë mjaft të besueshme dhe lehtësisht të arritshme në Ukrainë. Ngjarja prindërit im më dërgoi paratë e tyre për të hapur depozitë për ta. fantastik. ATM janë në dispozicion në shumë vende në të gjithë qytetet. (Por ju nuk mund të gjeni një të tillë që ka opsionin e gjuhës angleze).

9. Ka disa tregjet super shpërndara në të gjithë qytetet, si dhe më të vogla në tregjet e panumërta të tipit të hapur dhe kioskat pranë çdo lagje. Edhe pse të ndryshme mund të kufizohet, supermarkete janë zakonisht vendet më të mira për të blerë produkte në vazhdimësi të mira.

10. Unë ndjehen më të sigurt dhe më të sigurt këtu se në çdo qytet të madh në Amerikë edhe gjatë natës!

11. kujdes mjekësor në Ukrainë (për banorët) eshte falas! Një nevojë të paguajnë vetëm për barnat dhe materialet shoqëruese të nevojshme për të administruar ato. Unë e di se kjo është e vërtetë që kam pasur rastin të përdorin atë kohët e fundit për një headackes! Kujdesi ishte profesionale dhe kompetente edhe nëse nuk janë përdorur teknologjinë më të fundit në dispozicion në vende të tjera!

12. Real Estate mund të blihen këtu (Dachias) për aq pak sa $4000 te $5000! Një Dachia është zakonisht një vend i dalë pak nga qyteti në një vend vendosjen e që nuk është menduar zakonisht për çdo ditë të jetuar. A Dachia ujë zakonisht ka të rrjedhshëm (zakonisht gjendet jashtë ndërtesës) dhe të energjisë elektrike. Ajo zakonisht ka vetëm një jashtë-shtëpi në tualet. Por ata mund të përmirësohet në mënyrë të drejtë inexpensively. Shumica janë mjaft pranë autobus ndalesa-. Real Estate në Ukrainë ka përjetuar një rritje joreale në vlerën e perceptuar në të kaluarën 5 vjet. Apartament, e vendosur në qytetin ku unë jetoj, që shitet për $5,000.00 5 vjet më parë, tani shet për deri në dhe në disa raste më sipër $40,000. Një i emëruar në mënyrë modeste dhe minimalisht të pranueshme për shumicën e shijet perëndimore ende ende mirë, Apartament ulët varg do të kushtojë se shumë ose më shumë.

13. Kjo zakonisht është e lehtë për të gjetur vendasit whod donte për të përmirësuar aftësitë e tyre të gjuhës angleze. Kështu që, e saj nuk është e vështirë për të gjetur studentët paguar për mësimet anglisht. Shkalla e shkuar është 100 Grivnahs në orë! Ose rreth $ 4.00 / orë. Ky tingull doesnt si shumë, por mbani në mend se $4.00 shkon shumë më larg se sa këtu në shumë vende të tjera! Për shembull, me të fituar gjatë vitit për të paguar tarifat e shkollimit në universitetin tim.

14. Rrjedhshmëri në qoftë ruse ose ukrainase nuk është e nevojshme për të menaxhuar gjërat e përditshme të tilla si pazar dhe inter ose intra udhëtimit të qytetit. I menaxhuar mjaft mirë nga vetja ime me një fjalor rus i vetëm 300 fjalë.

pranim 2018-2019 është e hapur në Ukrainë

Të gjithë studentët e huaj janë të mirëpritur për të studiuar në Ukrainë. Ju mund të aplikoni me Qendrën Pranimi Ukrainës.

Zyra Pranimi në Ukrainë

Email: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Adresë: nauki Avenue 40, 64, Kharkiv, Ukrainë. APLIKO TANI
aplikoni online Center Global Pranimi Kontaktet dhe Mbështetje