`

Lviv

Lviv është një qytet studenti
 • 00

  ditë

 • 00

  orë

 • 00

  minuta

 • 00

  sekonda

Lviv është një qytet unik në të cilën historia, kulturë, mentaliteti i dy botëve - Lindjes dhe Perëndimit - shkrihen tolerantly. Është interesante të theksohet se qyteti shtrihet në distancë të barabartë nga Krimea (ose, në mënyrë specifike, qyteti i Theodosia), Ish-Kafa mesjetare, dhe Venecia. qartë, Pozita gjeografike Lviv në kryqëzimin e kulturave dhe qytetërimeve botërore ka ndikuar në atmosferën e saj të paimitueshëm. Përkundër shumë vuajtjet e sjella nga luftrat e shumta gjatë shekujve të gjatë të historisë Lviv-së, Monumentet arkitektonike e qytetit ka mbetur pothuajse i paprekur.

Lviv është një qendër e madhe rajonale, zënë sipërfaqe prej 155 sq. kilometra. për 730,000 njerëzit banojnë përgjithmonë në Lviv. Shumica e popullsisë së qytetit është i përbërë nga ukrainasve etnike, pse komunitetet e tjera të tilla si polet, çifutët, grekët, gjermanët, armenët, rusët, etj. janë të përfaqësuara edhe.

Lviv është një qytet i nxënësve. për 150,000 studentët studiojnë në institucionet e arsimit të lartë me një gamë të gjerë të specializimeve. Sipas anketave të opinionit publik, Lviv është qyteti i dytë më i popullarizuar në Ukrainë pas kryeqytetin e saj - Kyiv. Duke filluar nga dhjetori 1998, pjesa qendrore e qytetit është përfshirë në trashëgiminë kulturore dhe historike të UNESCO-s. 20% të gjitha monumentet arkitektonike janë të vendosura në Lviv.

Lviv është një muze ajër të hapur dhe mishërim i kulturës ukrainase dhe bukuri Evropian, panorama paharrueshme, dhe monumentet unike të arkitekturës, traditat e vjetra dhe, me siguri, kafe me salcë në legjendar shtëpitë kafe Lviv. Guests janë të magjepsur nga atmosfera e veçantë e qetësisë madhërishëm mbretëron në qytet dhe të këndshëm goditës mikpritjen e banorëve lokalë.

Lviv është qyteti i universiteteve të shumta të vjetra, institucione unike shkencore dhe arkivat, dhe bibliotekat dhe muzeumet e famshme. Ju mund të shëtitje në lidhje me rrugët e qeta, çdo herë duke zbuluar diçka të re dhe interesante për veten tuaj.

pranim 2018-2019 është e hapur në Ukrainë

Të gjithë studentët e huaj janë të mirëpritur për të studiuar në Ukrainë. Ju mund të aplikoni me Qendrën Pranimi Ukrainës.

Zyra Pranimi në Ukrainë

Email: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Adresë: nauki Avenue 40, 64, Kharkiv, Ukrainë. APLIKO TANI
aplikoni online Center Global Pranimi Kontaktet dhe Mbështetje