`

Odessa

Odessa është një nga qytet më të njohura turistike në Ukrainë
 • 00

  ditë

 • 00

  orë

 • 00

  minuta

 • 00

  sekonda

The City of Odessa është përmendur shpesh si “Perla e Detit të Zi“. Odessa është një qytet i bukur në bregdetin e Detit të Zi që mban një vend të veçantë në zemrat e rusëve dhe ukrainasve. Një vizitë në Odessa është e sigurtë se do të jetë ndryshe nga një vizitë në çdo qytet tjetër. Në kontrast me qytetet e tjera të ish-Bashkimit Sovjetik, Odessa është e pasur në kulturën e Evropës Perëndimore. Odessa është i njohur në të gjithë botën për artin dhe kulturën e saj dhe ka, ajo që është konsideruar të jetë, shtëpia e dytë më e bukur dhe e rëndësishme opera në botë.

Popullsia e Odessa është rreth 1.1 milion. Kjo është një qytet kozmopolit me 150,000 turistë çdo vit nga e gjithe bota. Ne verë, ata pushojnë përgjatë brigjeve ranore e plazheve Odessa dhe të përjetojnë këtë qytet përjetësisht i ri. Plazhet lejojë turistët të ndjehen si ata janë në Mesdhe. Të gjitha të bregut të Odessa është i veshur me plazhet e njohura. Në verë ata janë të mbushura me vajza të bukura, muzikë, dhe vizitorët marrjen e mostrave ushqim i shijshëm. Një nga plazhet më të njohura është Arcadia Beach, e cila ndodhet rreth 10 minuta nga qendra.

Duke ecur në Odessa ju mund të shihni historinë e saj nga ndikimet klasike italiane në komplekset e apartamenteve epokës sovjetike. On Deribasovskaya Street – rruga qendrore – ka një shumëllojshmëri e restorante, teatrot, koncerte dhe një shëtitore të njerëzve. Porti i Odessa ka anije nga e gjithë bota mbërritjes në ditë

Odessa ka 1185 rrugët, 62001 ndërtesat, 24 hotele, 34 institucionet arsimore, 88 qendrat e kujdesit shëndetësor, 20 muze. Transporti publik në qytetin e Odessa përfshin 21 rrugët tramvaj, 15 Rrugët karrocë autobusëve, 47 Rrugët e autobusëve dhe 35 rrugët minibus.

Odessa është qyteti më i madh në Ukrainë 3, qyteti më i rëndësishëm për tregtinë dhe qyteti 2 më popullore për turizëm në Ukraine.It është qyteti më i madh përgjatë gjithë Detin e Zi. Shumë vite më parë, Odessa ishte një herë, pasi Moska dhe St. Petersburg, qyteti 3 kryesore tregtare në Rusi e vjetër. Odessa është port më i rëndësishëm i Ukrainës. Me port e saj të bukur në Detin e Zi, Odessa është bërë dritare jugore të Ukrainës në Evropë dhe një qendër e rëndësishme kulturore.

Përveç rëndësisë së portin detar, industritë e qytetit përfshijnë ndërtimin e anijeve, rafinimit të naftës, kimike, pune metalike dhe përpunimin e ushqimit. Odessa është edhe shtëpia e një bazë të Ukrainës detare dhe shumë i madh i peshkimit.

Odessa është i vendosur në kodrat terraced me pamje një liman të vogël. Moti është i butë dhe e thatë me temperatura mesatare në janar të 29 F dhe 73 F në korrik. Odessa mesataret vetëm 35 cm (14 në) e reshjeve në vit. Odessa ka shumë vendpushimet terapeutike. Modern Odessa është një vetë rindërtimin qytet, dhe në qendër të qytetit e saj është ngadalë duke u revitalizuar.

Odessa duket më shumë si një qytet i vendosur në Mesdhe, duke qenë i ndikuar shumë nga stilet arkitektonike franceze dhe italiane. Odessa ka pasur gjithmonë frymën e lirisë, ndoshta pajisur me aftësinë e tij për të pranuar shumë popuj të ndryshëm. Qyteti është vazhdimisht pret ekspozita, simpoziume, dhe konferenca. Ajo është vendi i konsullatave dhe misioneve tregtare të shumë vendeve dhe shumë shoqëri të shkëmbimit kulturor janë aktive në qytet.

Qyteti ka karakter më shumë lokal se çdo qytet tjetër në Ukrainë. Njerëzit e Odessa janë shumë të njohur për zgjuarsi e tyre të mprehtë dhe aftësitë e urtë tregtare. Turistët janë të tërhequr nga bulevardet piktoreske Odessa, the 200 Hapat e shkallëve Potyomkin-së, hekurudha detare, Plazhet e bukura me rërë përgjatë Detit të Zi, dyqane, restorante, struktura të shumta të reja, dhe arkitektura e pazakontë klasike e Odessa vjetër. Dizajni i shkallëve Potyomkin krijon disi e një iluzion optik bërë hapat duket më e madhe se madhësia e tyre aktuale. Fluturimet e sipërme janë 44.22 këmbët (13.4 metra) të gjerë, ndërsa fluturimet më të ulëta janë 71.28 këmbët (21.6 metra). Shkallët’ Emri është marrë nga Battleship Potyomkin dhe ishte për t'u jetësuar në filmin e famshëm të këtij emri nga prodhuesi rus Sergei Eizenstein.

pranim 2018-2019 është e hapur në Ukrainë

Të gjithë studentët e huaj janë të mirëpritur për të studiuar në Ukrainë. Ju mund të aplikoni me Qendrën Pranimi Ukrainës.

Zyra Pranimi në Ukrainë

Email: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Adresë: nauki Avenue 40, 64, Kharkiv, Ukrainë. APLIKO TANI
aplikoni online Center Global Pranimi Kontaktet dhe Mbështetje