`

Poltava

Poltava është vend i madh për të studiuar mjekësi në Ukrainë dhe në Evropë
 • 00

  ditë

 • 00

  orë

 • 00

  minuta

 • 00

  sekonda

Rreth Poltava

Poltava është qyteti i Ukrainës dhe qendra administrative e rajonit Poltava. Ajo është e vendosur në veri-lindje të vendit tonë, në ultësirën Pridneprovskaya dhe shtrihet në brigjet e lumit Vorskla. Rekord i parë dokumentar për qytetin datë në shekullin e XII. Që nga 27-të, Shkurti deri në 3-D, qershor 1925 ajo ishte qendra administrative e krahinës Poltava. Qyteti ka emblemën e vet dhe flamurin. Poltava është një qendër e rëndësishme kulturore dhe një pikë e transportit madh qendror. Katror Qyteti është 104.42 km² dhe ajo është e ndarë në 3 rrethe kryesore (Oktyabrskiy, Kievskiy dhe Leninskiy). Popullsia e qytetit është rreth 300,5 mijë njerëz. Institucionet e pushtetit lokal janë paraqitur nga këshilli i qytetit lokale dhe kreu i qytetit (Kryebashkiaku).

pozita gjeografike

Poltava është e vendosur në pjesën lindore të Evropës, në 301 km në lindje në Kiev.
koordinatat gjeografike: 49° 00`35“N 34 ° 00`33“E, 140 m mbi nivelin e detit,. Qyteti është i vendosur në ultësirën Pridneprovskaya dhe shtrihet brigjeve të lumit të Vorskla. Një nga furnizues të lumit është Kolomak që derdhet në Vorsklas brenda qytetit. Gjithashtu, brenda kufijve të Poltava ka disa liqene nuk është aq e madhe natyrore dhe një shumë pellgje artificiale. lehtësim të qytetit, kryesisht, madje, por nga distanca e 1,5 km nga ai i lumit mund të shihni një gremina (Banka e drejta Vorskla-së, ku Poltava është vendosur - më të mprehtë, kodrat lartësi të vijë deri në 80-100 m relativisht me nivelin lumi). Pozita gjeografike e Poltava është mjaft fitimprurës dhe në rrjedhën e historisë ndikuar shumë në zhvillimin e qytetit. Poltava qëndron në gjurmët e shumë të rëndësishme të transportit. Qyteti ynë ofron shërbimin e komunikimit mes qyteteve më të mëdha të Ukrainës: Kiev, Kharkovit dhe Dnepropetrovsk.

klimë

Në përgjithësi klima jonë qyteti është i butë, kontinentale me dimër të ftohtë dhe të ngrohtë (verë ndonjëherë zjarrtë). Temperatura mesatare në janar sipas vëzhgimeve afatgjata është 6.8 shkallë celsius nën zero. Vera është e ngrohtë dhe e thatë. Muaji nxehta është Korriku, si rregull. Temperatura mesatare në korrik është 20.9 shkallë celsius mbi zero. gjatë fundit 100 - 200 vjet temperatura në Poltava, si dhe në të gjithë Botën, ka tendencë për të rritur. Gjatë al këtë herë temperatura mesatare vjetore është rritur përafërsisht në 1,5 ° C. Viti më i ngrohtë, në bazë të vëzhgimit afat-gjatë, ishte viti i 2010. Rritja më e madhe e temperaturës ka ndodhur në gjashtë muajt e parë. në Poltava, Reshjet mesatare vjetore është 569 mm (së paku në shkurt - mars, shumica e të gjithë - në korrik). Çdo dimër ka mbuluar bora, lartësia maksimal i cili vihet re zakonisht në shkurt. lagështia relative mesatare është 74%, së paku në maj (61 %), mbi të gjitha në dhjetor (88 %).

Popullatë

Sipas statistikave shtetërore në 1-st, janar 2010, popullsia e qytetit ishte 300, 5 mijë njerëz. Ajo u reduktua deri në 14 mijë njerëz në krahasim me vitin e 1989 - Dhe kjo nuk është tregues aq i keq, duke marrë parasysh situatën demografike në Ukrainë (për shembull, popullsia e Lvov reduktuar deri në 57 mijë njerëz për këtë periudhë kohore). Dendësia e popullsisë Poltava është më shumë se 3000 per km². 87% e popullatës së qytetit janë ukrainas; 44, 0% popullsia e vështirë-duke punuar janë të përfshirë në sferën industriale; 16, 0% - Në sferën e shërbimeve; 6, 0% - Në shkencë, art dhe edukim.

transport

Poltava është pika e një transporti të madh North-East qendror të Ukrainës. Qyteti ynë është një vend, ku gjurmët rëndësishme hekurudhore dhe autostradat janë intersected. Ekziston një rrjet i madh dhe i zhvilluar transporti publik. Poltava është një qendër e rëndësishme e trafikut të mallrave. Ajo shtrihet në kalimin e autostradës që bashkon pjesët perëndimore dhe lindore të Evropës. Poltava është i lidhur me Kiev, Kharkovit, Dnepropetrovsk, Sumy dhe Kremenchug shkak të rrugëve.
Nuk janë as me rruge të tillë e makinave që kalojnë nëpër Poltava:
E 40 - Kiev-Kharkovit autostradë (Drejtimi Lindore - Chutovo, Kharkovit; drejtimi perëndimor - Horol, Lubny, Kiev);
H-12 - rruga National makinë (Kotelva, Ahtirka, Sumy);
M-22 - rruga International makinë (Kremenchug).
Për transportimin e udhëtarëve Mjetet e tilla publike janë përdorur: elektrike - karrocë-autobus; transporti me motor - autobusë, ndershme, taksi të udhëtarëve. Nuk është një stacion autobusi në rrugën Velikotyrnovskaya, tjetër për Kiev-Kharkovit autostradë (E40) ku mund të udhëtojnë në të gjithë Ukrainën dhe në Evropë. Gjithashtu, ka stacione qarkut autobusëve në Shevchenko dhe Zenkovskaya rrugët. Gjithashtu, ka dy stacionet hekurudhore në qytet (Kyivska dhe Pivdenna stacione). gjurmët hekurudhore bashkohen Poltava me Kiev, Kharkovit, Kremenchug, Lozovaya dhe Krasnograd. Kiev-Kharkovit rrugë është elektrizuar dhe siguron mënyrën e trenave të shpejtë dhe të rehatshme. Elektrifikimi i vijës hekurudhore Poltava - Kharkovit u përfundua në gusht 2008.

arsim

Atje jane 12 të arsimit të lartë në territorin e qytetit tonë. Ata janë: Ukrainisht akademi stomatologjike mjekësore, Poltava State Agrare Academy, Poltava National University teknologjike të quajtur pas Kondratyuk, Poltava National University Pedagogjike emëruar pas Korolenko, Poltava Universiteti i Ekonomisë dhe Tregtisë, Poltava Universiteti i Ekonomisë dhe Ligjit; gjithashtu ka fakultete të tilla të: Akademia Kombëtare e Ligjit në Ukrainë emëruar pas Y. Mudryi, University Ministria e Brendshme, Akademia Ndërrajonal e Menaxhimit të Personelit, Universiteti Ndërkombëtar Evropian, Kiev Universiteti Kombëtar i Kulturës dhe Artit, National Technological Universityof Ukrainë "Polytechnicak Institute Kharkiv", Institute Business Poltava, Ndërkombëtare Shkencore Akademik Yuriy Bugay dhe Universiteti Teknik. Në qytetin tonë ka 52 Institucionet e përgjithshme e arsimit dhe 54 institucionet parashkollore, ndër të cilat: 14 institucionet e reja të tipit (shkollat ​​e qytetit dhe gjimnazet). 2 shkolla speciale për fëmijët me aftësi të kufizuara mendore ose fizike. 1 shkolla në mbrëmje. 5 institucione private arsimore.

ndërmarrjet

Poltava ka resurse të mrekullueshme natyrore, Pozita e përshtatshme ekonomike dhe gjeografike. Kjo është arsyeja pse në territorin e saj ka kaq shumë ndërmarrje, specializuar në karburant, ushqim, të lehta dhe të përpunimit të drurit industri. Poltava ndodhet jo shumë larg nga metalurgjike të mëdha, ndërtimin e makinës dhe qendrat shkencore si Kiev, Kharkovit, Dnepropetrovsk se favorizuar zhvillimin e ndërtimin e makinës dhe industri kimike. Qyteti ynë jep 1/4 e prodhimit rajonit industrial.

pranim 2018-2019 është e hapur në Ukrainë

Të gjithë studentët e huaj janë të mirëpritur për të studiuar në Ukrainë. Ju mund të aplikoni me Qendrën Pranimi Ukrainës.

Zyra Pranimi në Ukrainë

Email: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Adresë: nauki Avenue 40, 64, Kharkiv, Ukrainë. APLIKO TANI
aplikoni online Center Global Pranimi Kontaktet dhe Mbështetje