`

Ternopil

Ternopil. Ukrainë
 • 00

  ditë

 • 00

  orë

 • 00

  minuta

 • 00

  sekonda

Ternopil është një nga qytetet më të mëdha të Ukrainës perëndimore, ndodhet në zemrën e saj dhe që ka statusin e një qendër të rëndësishme tregtare. Kjo është një e qetë, Qyteti tepër të gjelbër me një atmosferë të veçantë, histori të ndritshme dhe një bollëk i Natyrore interesante, pamjet historike dhe arkitektonike.

Emri Ternopil, sipas një përrallë, vjen nga fraza “ternovoye polye” (fjalë për fjalë, "Fushë ferrë"), për shkak të pemëve gjemb që përdoret për të rriten këtu. Një legjendë thotë se qyteti mori emrin e themeluesit të saj, Grand Crown Hetman Jan Tarnowski. Ishte ai që, pas marrjes së një letër nga sundimtari polak Sigismund I Vjetër duke bërë thirrje për një qytet që do të ngrihet, ndërtuar një kështjellë të fortifikuar këtu në shekullin e 16.

Në Mesjetë, Ternopil qëndroi në kryqëzimin e rrugëve të rëndësishme tregtare, duke u bërë një qendër e rëndësishme e tregtisë. Qyteti ishte pjesë e Perandorisë Austro-Hungareze që nga fundi i shekullit të 18, por pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore, ajo u kthye në Poloni. Në 1939, Ternopil u bë pjesë e Bashkimit Sovjetik, dhe, që nga 1991, i pavarur Ukraine.

Pika kryesore e interesit të qytetit është konsideruar të jetë Kalaja e Vjetër, historia e të cilit ka filluar pothuajse 500 vite më parë. Ai është më i vjetër ndërtimi mbijetuar në Ternopil. Edhe pse kalaja ishte një mburojë mbrojtëse, ajo nuk mund t'i shpëtonte fatkeqësive të luftës: fort u shkatërruar disa herë, por është rindërtuar përsëri dhe përsëri. Në shekullin e 19, kalaja u kthye në një pallat klasike ruse, dhe mbrojtja e saj e mbetura u asgjësuan. sot, një mur guri me portat zbukuruar shumë rrethon pallatin.

Ndër gems arkitektonike që i japin Ternopil sy të saj paimitueshëm, Kisha Dominikane meriton vëmendje të veçantë. E ndërtuar në shekullin e 18 në fund stilin barok, kullat e saj elegante të ngrihet në qendër të qytetit historik. Në afërsi të kishës qëndron lagjet e jetesës murgjit Dominikane '. Në kohët e Bashkimit Sovjetik, kisha u kthyer në një galeri foto; tani është aktiv edhe një herë.

Por edhe ndërtesa më e lashtë sakrale kanë mbijetuar në Ternopil. Një nga monumentet më të dekorative të qytetit të vjetër është Kisha e Lartësimit të Kryqit, e ndërtuar në fillim të shekullit të 16-të në territorin e një tempulli të lashtë Kyivan Rus. Në atë kohë, ajo është përdorur shpesh për të mbrojtur qytetin. Kjo nuk është vetëm ndërtesa më e vjetër në Ternopil, por edhe më e pazakontë, Ashtu si kisha i ka pro. kohët e fundit, Kisha u rivendos dhe e quajti “Kisha në pellg. "Kisha e lashtë e Lindjes, themeluar në 1602, është jo më pak interesante.

Por karta e quajtur Ternopil është liqeni i saj 300 hektarësh artificial, që ndodhet në zemër të qytetit. Liqeni është i vjetër sa vetë qytetit: ajo u krijua në të njëjtën kohë si kështjellë. Parqe dhe kopshte rrethojnë liqenin, dhe kjo është një vend popullor shëtitës për qytetarët dhe mysafirët njësoj.

Shumë të dallueshme historike, Monumentet arkitektonike dhe kulturore gjithashtu mund të gjenden në periferi të Ternopil: pothuajse çdo qytet dhe çdo fshat që do të përmban rrënojat e një kështjelle mesjetare, Kisha e lashtë apo manastir. Kalaja Kremenets dhe Pochayiv Lavra janë destinacionet më të njohura.

Ternopil është një qytet shumë komod dhe i qetë. Kjo është arsyeja pse aq shumë udhëtarë të vijnë këtu për të jo vetëm për të admirojnë pamjet e saj, por të ndjehen edhe atmosferë jashtëzakonisht të ngrohtë dhe mikpritëse të këtij qyteti të mahnitshme.

pranim 2018-2019 është e hapur në Ukrainë

Të gjithë studentët e huaj janë të mirëpritur për të studiuar në Ukrainë. Ju mund të aplikoni me Qendrën Pranimi Ukrainës.

Zyra Pranimi në Ukrainë

Email: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Adresë: nauki Avenue 40, 64, Kharkiv, Ukrainë. APLIKO TANI
aplikoni online Center Global Pranimi Kontaktet dhe Mbështetje