`

Vinnitsa

Vinnitsa. Ukrainë
 • 00

  ditë

 • 00

  orë

 • 00

  minuta

 • 00

  sekonda

Vinnitsa është qendra e rajonit Vinnitsa, një qytet me tradita të pasura dhe historinë, ndodhet në udhëkryq të ekonomike, social, meridianet gjeopolitike e Ukrainës. Qyteti është i vendosur në bregun e lumit Bug Jugore, 260 km në jug të Kievit, kryeqytetin e Ukrainës (4 orë me tren), 14 orë me tren nga Moska dhe 6 – nga Odessa.

Qyteti është i lidhur nga hekurudhore dhe ajrore shtigjet e në Evropën Perëndimore dhe vende të tjera. Temperatura mesatare në dimër -5 -7 °, verë – +20 +27° c. Vinnitsa është i njohur si qyteti i Ukrainës nxënësve, është krenar për institucione të tilla të pazgjidhura arsimore si: Universiteti Teknik Vinnitsa, Universiteti pedagogjik, Universiteti Ekonomik Tregtisë, Universiteti Bujqësor, etj.

Shteti Vinnitsa u formua në shkurt 27, 1932. Ajo ka një sipërfaqe prej 26500 km2 (4,5 % e territorit të Ukrainës). Popullsia e bën shtetërore 1,815,000 , duke përfshirë edhe popullsinë urbane - 882,000. Shteti Vinnitsa është e vendosur në zonën pyjore-stepë brenda kufijve të kodrave Podolsk. Ka gati 204 lumenj brenda shtetit, secili më shumë se 10 km në gjatësi, dhe dy të mëdha janë Bug Jugore dhe Dniestër. Vinnitsa ka një klimë të moderuar kontinentale me dimër të butë dhe verë të ngrohtë lagësht. pesë universitete, 453 qendrat mjekësore, 31 shëndetësore-vendpushimet funksionojnë atje. Teatrot – 2, kinema, qendra kulturore, klubet – 1256. Monumentet e historisë dhe kulturës – 3144, muze – 20. Muzeu i botës së N.I famshme kirurg. Pirogov është shumë popullor, trupi i tij i balsamosur dhe është mbajtur në kërcim varrimit në afërsi të muzeut.

The Qyteti i takon rajonet më tërheqëse për investime për shkak të potencialit të fortë industriale dhe shumë shkencore, Rrjeti i transportit të zhvilluara, një sistem bankar, klima e favorshme iniciativë.

pranim 2018-2019 është e hapur në Ukrainë

Të gjithë studentët e huaj janë të mirëpritur për të studiuar në Ukrainë. Ju mund të aplikoni me Qendrën Pranimi Ukrainës.

Zyra Pranimi në Ukrainë

Email: ukraine.admission.center@gmail.com Viber / Whatsapp:(+380)-68-811-08-39 Adresë: nauki Avenue 40, 64, Kharkiv, Ukrainë. APLIKO TANI
aplikoni online Center Global Pranimi Kontaktet dhe Mbështetje